Си Матису: Кина никоме неће препустити ни педаљ земље својих предака
ШЕФУ ПЕНТАГОНА ПРЕДОЧИО И ДА ПЕКИНГ НЕЋЕ УЗЕТИ НИ КОМАД ТУЂЕ ЗЕМЉЕ
Џејмс Матис и Си Ђинпинг
- Посебно је нагласио да се нада да у односима Кине и САД неће бити „погрешних размишљања и збивања“
- Џејмс МАТИС у Пекингу нагласио да је његова земља спремна да даље јача стратешке контакте са Кином и да ће избегавати „сукобе и супротстављања“. Подвукао је и да ће Вашингтон „контролисати разногласја и ризике“
КИНЕСКИ лидер Си Ђинпинг срео се са америчким министром одбране, Џејмсом Матисом, и предочио му да његов народ никоме неће препустити „ни педаљ земље својих предака“.
Шефу Пентагона додатно је објаснио: „Поводом суверенитета и територијалне целовитости Кине, наша позиција је и одлучна и јасна. Никоме ни педаљ земље својих предака, али исто тако - нећемо ни комадић туђе земље“.
Си је, иначе, рекао Матису и да Пекинг жели стабилизацију кинеско-америчких односа и јачање сарадње међу армијама двеју земаља.
Посебно је нагласио да се нада да у односима Кине и САД неће бити „погрешних размишљања и збивања“.
Матис је нагласио да је његова земља спремна да даље јача стратешке контакте са Кином и да ће избегавати „сукобе и супротстављања“.
Подвукао је да ће Вашингтон „контролисати разногласја и ризике“, а односе оружаних снага учинити фактором стабилности у развоју кинеско-америчких односа“.
Пекинг сматра својим два архипелага у Јужном Кинеском мору - Параселска острва (кинески назива - Сиша) и острва Спратли (Нанша). Указују да су њихови морепловци још пре 2.000 година открили оба архипелага или, у најмању руку, гребен Скарборо.
На та острва права полажу и Тајван, и Вијетнам, и Филипини, и Малезија и Брунеј.
Филипини указују да је Скарборо знатно ближи њиховом острву Лузон него Кини и да имају веће право да оба архипелага назову својима.
Спорна острва имају стратешки значај јер кроз Јужно Кинеско море пролази 40 одсто светске трговине. А поред њих су нађене значајна лежишта нафте и природног гаса.
Пекинг од 2013-те прави и вештачка острва и поставља на њима своју војну инфраструктуру и наоружање.
Сједињене Државе су на страни противника Кине која је недавно оштро протестовала због тога што су амерички ратни бродови прошли поред Параселских острва.