Србија спрема жалбу на на одлуку Интерпола о укидању потернице за Рамушем Харадинајем

ПОТЕРНИЦА СРБИЈЕ ЗА ШИПТАРСКИМ ПРЕМИЈЕРОМ У ПРИШТИНИ ОСТАЈЕ НА СНАЗИ

  • МУП је у саопштењу навео и да ће упутити иницијативу Министарству правде и Тужилаштву за ратне злочине како би „заједно уложили жалбу на ту одлуку Интерпола“. Наводи се и да надлежни из МУП-а већ разматрају детаље ове одлуке

        АНАЛИЗИРАЋЕМО сваку реч комисије и бранићемо свој став у приговору који ћемо у наредном периоду уложити на одлуку Интерпола о укидању потернице за Рамушем Харадинајем и још 17 особа, које је за њима расписала Србија због ратних злочина”, кажу за „Политику” у МУП-у Србије, реагујући на вест о укидању потернице, из седишта ове међународне полиције у Лиону у Француској.

        Наиме, Комисија за контролу међународних потерница у Лиону усвојила је жалбу Унмика и 1. децембра 2017. године одлучила да Интерпол више неће третирати ове потернице, односно да ће их избрисати из система.

        У пракси то, с једне стране, значи да Харадинаја више неће хапсити стране полиције, као што се то почетком године догодило у Колмару у Француској. С друге стране потерница српског суда у домаћем законодавству остаје на снази, потврђују у Министарству правде.

        МУП је у саопштењу навео и да ће упутити иницијативу Министарству правде и Тужилаштву за ратне злочине како би „заједно уложили жалбу на ту одлуку Интерпола“.

        Наводи се и да надлежни из МУП-а већ разматрају детаље ове одлуке.

        МУП је додао и да ће упутити иницијативу надлежном Министарству правде и Тужилаштву „како би након детаљних анализа заједно припремили одговор у име Србије“.

        Министарство правде Србије није добило обавештење од Интерпола о укидању потернице коју је расписао српски суд за Харадинајем, речено је раније данас Бети у том министарству.

        У министарству су објаснили да Интерпол и не може да укине потерницу коју је расписала нека држава чланица, већ само онај ко је расписао потерницу, па тако ни у случају Харадинаја.

        Подсетили су да је потерницу против Харадинаја расписало Одељење за ратне злочине Вишег суда у Београду, и додали да косовски премијер за Србију и даље остаје оптужени за ратне злочине.

        Харадинај је изјавио претходно данас да службено није информисан о укидању Интерполове потернице против њега и још 17 особа са Косова.

        „Чуо сам из медија. Верујте ми да се уопште не бавим овим питањем“, рекао је Харадинај

        Министар правде Косова Абелард Тахири казао је синоћ приштинским новинарима да је Интерпол укинуо потерницу против Харадинаја и још 17 особа које је у Интерполу доставила Србија.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари