Радници Фијат у Крагујевцу не коштају ни динар - чак им не да ни оно што добија од Србије
СРБИЈА МУ НА РАЗНЕ НАЧИНЕ ОБЕЗБЕДИЛА 3,78 МИЛИЈАРДИ,
А РАДНИЦИ ЗА ПЛАТЕ ДОБИЈУ 2,78
- У складу са Подстицајним планом, „Фијат” има право на надокнаду доприноса од републике за све запослене. То, практично значи да компанија уопште не плаћа порезе и доприносе држави
- Александар ВУЧИЋ потврдио је јуче да је тачно да је Србија дала компанији „Фијат” 3,8 милијарди динара, али је нагласио да је то било испуњавање уговорних обавеза, које је потписала влада на челу са Мирком Цветковићем
КОМПАНИЈЕ „Фијат Крајслер аутомобили Србија”, чији радници већ десет дана штрајкују због ниских плата, за зараде запосленима потроши много мање новца, него што добије из државног буџета на име разних премија, субвенција, дотација и донација.
Како може да се види из финансијског извештаја за 2016. наша држава је као суоснивач ове компаније, у којој има 33,33 одсто удела, уплатила на рачун ове фирме 3,78 милијарди динара.
Издаци за зараде, са друге стране, били су за чак милијарду динара мањи и износили су свега 2,78 милијарди.
При томе, у складу са Подстицајним планом, „Фијат” има право на надокнаду доприноса од републике за све запослене. То, практично значи да компанија уопште не плаћа порезе и доприносе држави.
На све то, држава плаћа обуку запослених у овој компанији. По том основу из буџета је прошле године издвојено 12 милиона динара. О трошку државе иду капиталне инвестиције и текући трошкови ФАС тренинг академије.
Такође, на рачун српских пореских обвезника фирма плаћа и комуналне услуге, замену крова, отклањање последица загађења животне средине.
У финансијском извештају детаљно се наводе и остала давања државе. Тако може да се види да је на специјалан рачун компаније уплаћено 674 милиона динара, док је готовинско државно давање износило 628 милиона динара.
Из државне касе плаћају се и надокнаде за такозвани парк добављача. Из буџета је по том основу и прошле и претпрошле године исплаћено по 20 милиона динара.
На име плана реструктурирања имовине „Фијат” је приходовао више од 405 милиона динара. Такође, компанија се задуживала уз гаранцију државе па је тако код Европске инвестиционе банке добила нижу каматну стопу. По том основу крагујевачки „Фијат” је прошле године уштедео 782 милиона динара.
Како се наводи у извештају, задужење „Фијата” код ЕИБ-а сматра се као „активност инвестиционе подршке”, јер је Република Србија била гарант за тај кредит. То што је ова фирма због тога добила ниже камате од тржишне сматра се као давање државе.
И то није све, јер је према уговору, Влада Републике Србије „Фијату” прошле године уплатила и додатних 1,26 милијарди динара.
Прошле године, ова фирма држави није платила ни порез на добит у износу од 17,3 милиона динара, јер је то, такође, део подстицајног плана.
У финансијском извештају се наводи да је „Фијат” на дан 31. децембра прошле године имао пореске кредите по основу улагања у основна средства у износу од 35,57 милијарди динара, а који потичу из ранијих година. Реч је, наравно о пореским олакшицама. У финансијском извештају види се и то да Влада Републике Србије, на све то дугује „Фијату” 103 милиона динара. Како се објашњава, та потраживања односе се на подстицаје одобрене друштву у складу са одредбама Допуњеног и измењеног Уговора о заједничком улагању.
Према писању медија, овај страни инвеститор, осим пореза на зараде, не плаћа ни ПДВ на алате за добављаче, порез на добит, порез на имовину, спровођење урбанистичког плана и порез за истицање заштитног знака.
Председник Србије Александар Вучић потврдио је јуче да је тачно да је Србија дала компанији „Фијат” 3,8 милијарди динара, али је нагласио да је то било испуњавање уговорних обавеза, које је потписала влада на челу са Мирком Цветковићем. „Србија није ништа поклонила, већ испуњавала своје уговорне обавезе, које је потписала претходна влада, Тадићева и Цветковићева.”
„Чудим се када кажу да је Србија исплатила 2016. Јесте, али на основу уговора од раније, а не нових”, рекао је Вучић и подвукао да њега и сада владу премијерке Ане Брнабић обавезују потписи и Бориса Тадића и Мирка Цветковића.
Он је додао да постоји још обавеза из ранијег периода које нису извршене, али да је 96 до 97 одсто испуњено.
„Тако се понаша одговорна влада”, рекао је председник а преноси Танјуг.
Уз све то, производња у овој компанији је обустављена, што ће се сасвим сигурно одразити на кретање индустријске производње у летњим месецима. Јер, према оцени аутора билтена „Макроекономске анализе и трендови” (МАТ), учешће „Фијата” у прерађивачкој индустрији износи 2,5 до три одсто.
Како је у последњем броју МАТ-а написао Стојан Стаменковић, координатор билтена, производња моторних возила и приколица у првих пет месеци има највећи извоз међу областима, али је њен допринос порасту вредности укупног извоза негативан и опада.
Иван Николић, уредник МАТ-а истиче да је у првих пет месеци извоз „Фијата” износио 460 милиона евра. Прошле године из ове компаније извезено је робе у вредности од 1,1 милијарду евра.
- Проблем је међутим, што је нето ефекат тог посла веома мали и износи око тридесет одсто - каже Николић.
То практично значи да је две трећине „Фијатових” делова из увоза, док само једну трећину чине домаће компоненте.
За две године отпуштено 600 радника
Компанија „Фијат” је такође била и корисник субвенција у износу од 10.000 евра по новоотвореном радном месту.
Тренутно, у овој фирми ради 2.833 радника. Претходне године било их је знатно више 3.338, показују подаци из финансијског извештаја. Да „Фијат” континуирано смањује број запослених показује и податак да је на крају 2014. године у овој фирми радило 3.437 људи. То значи да је за две године овај страни инвеститор број запослених смањио за 604 радника.