Хан - не помињући ни Раму ни Тачија - оценио да су њихове изјаве неприхватљиве и контрапродуктивне

ЕУ-КОМЕСАР СЕ У БРИСЕЛУ СРЕО СА ДАЧИЋЕМ И СУГЕРИСАО ВЛАСТИ ДА РАЗГОВАРА СА „ПРОТИВ ДИКТАТУРЕ“

  • Јоханес ХАН: „Користим ову прилику да изразим своје разочарање и ако могу да кажем љутњу због запаљивих изјава одређених лидера у региону. Овакве изјаве, које могу бити протумачене као уплитање у суседне земље и имплицирају измене граница, нису прихватљиве и више су него непотребне и контрапродуктивне“
  • У заједничком обраћању новинарима Ивица ДАЧИЋ рекао да је заједнички закључено да је Србија умерено реаговала „не зато што се плаши или што је слаба, већ зато што жели да тражимо заједничке интересе“: „И ми можемо да говоримо о томе да сви Срби треба да буду у једној држави да се то односи и на Републику Српску и на Србе у Хрватској и Црној Гори, којих има једна трећина, али то би нас водило, не овим путем напред, већ би нас водило у прошлост“

        КОМЕСАР Европске уније Јоханес Хан је данас у Бриселу изјавио да очекује да што пре дође до реконструкције српске владе после председничких избора да би се наставиле неопходне реформе и нагласио да је нужно да власти уђу у дијалог с демонстрантима у Србији да би се негодовања окончала.

        После разговора са шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем, Хан је рекао да се од земље која је кандидат за чланство у ЕУ, као што је Србија, очекује да сви имају право да негодују и демонстрирају да би изразили оно што их брине.

        На питање новинара како гледа на демонстрације које се свакодневно одржавају у Београду и другим српским градовима, европски комесар за проширење је одговорио да сматра да је „то право свих“.

        „Кад је у питању земља кандидат за чланство у ЕУ, очекујемо да свако има могућност да изрази оно што га забрињава и да може да негодује и демонстрира... То се одвија на миран начин и то је у реду и сматрам да је дужност власти у земљи да на прави начин реагују на то и уђу у расправу с људима, јер мора постојати интерес да је у питању заједничко кретање ка европској перспективи“, рекао је Хан.

        Он је рекао да се то мора поштовати што „претпоставља да власти буду у контакту с демонстрантима, да покушају да уђу у расправу и нађу решења“.

        Он је честитао новоизабраном председнику Србије Александру Вучићу, а на питање новинара шта се очекује после ових избора, нагласио је да је „уставни оквир јасан, што је у више наврата ставио до знања и новоизабрани председник, а то значи да се поштује, а не да се покушава да се промени тај уставни оквир“.

        „Сад је важно“, додао је он, „да се изврши реконструкција владе и мислим да су (парламентарна) већина и политичка ситуација у земљи јасне, а за нас је у политичком смислу важно да постоји стабилна ситуација“.

        Хан је навео и да је Дачић у разговору с њим нагласио „важност да се настави сарадња“, као и да је нужно спровести доста реформи за даљи економски развој, као и да се искористе могућности и одржи замах.

        „Надам се да ће врло ускоро доћи до потребне реконструкције владе, што је важно и за дијалог (с Приштином) и многе друге активности које сад имамо“, рекао је европски комесар за проширење, истакавши да ће се то наставити с идућом владом и новим председником.

        „Веома сам уверен да ће тај степен сарадње какав смо имали у протеклим годинама бити додатно поспешен“, додао је Хан.

        Дачић је рекао да је Хан позван да присуствује устоличењу нове српске владе, а европски комесар је одговорио да верује да ће бити присутан том чину.

        Хан је данас одбацио као неприхватљиве и контрапродуктивне изјаве појединих лидера у региону Западног Балкана који имплицирају промене граница.

        „Користим ову прилику да изразим своје разочарање и ако могу да кажем љутњу због запаљивих изјава одређених лидера у региону. Овакве изјаве, које могу бити протумачене као уплитање у суседне земље и имплицирају измене граница, нису прихватљиве и више су него непотребне и контрапродуктивне“, рекао је Хан после сусрета са Дачићем у Бриселу.

        Албански премијер Еди Рама недавно је у интервјуу за портал Политико рекао да се не може искључити унија Албаније и Косова, ако не буде шансе за чланство земаља Западног Балкана у ЕУ.

        На питање новинара у Бриселу да ли је таква изјава нека врста притиска Косова за пријем у ЕУ, Хан је данас оценио да је то „погрешан утисак“.

        „Уколико неко верује да би таква изјава могла да нас стави под притисак, била би то велика грешка. Таква изјава би лако могла да изазове контраефекат. Треба бити свестан да Европљани имају јак интерес за мир, просперитет и стабилност у региону, а то може бити постигнуто само кроз добросуседске односе, где сви раде заједно и доприносе даљем развоју региона“, рекао је Хан.

        Уз позив свима да се уздрже од такве реторике Хан је подсетио да су више пута на регионалним скуповима доношени закључци и одлуке о међусобној подршци земаља региона на путу ка ЕУ и да би то требало поштовати и следити.

        У заједничком обраћању новинарима Дачић је рекао да је заједнички закључено да је Србија умерено реаговала „не зато што се плаши или што је слаба, већ зато што жели да тражимо заједничке интересе“.

        „То није терминологија коју треба да користимо, то нису идеје којима треба да се руководимо, јер и политичари из Србије могу да користе сличне ствари. И ми можемо да говоримо о томе да сви Срби треба да буду у једној држави да се то односи и на Републику Српску и на Србе у Хрватској и Црној Гори, којих има једна трећина, али то би нас водило, не овим путем напред, већ би нас водило у прошлост“, рекао је Дачић.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари