Шабић: Откривање истине о имовини Синише Малог не може нанети штету интересима Србије

АГЕНЦИЈА ЧАК И ЊЕМУ ПОСТАВЉА СПЕЦИЈАЛНЕ УСЛОВЕ ЗА УВИД

У ИМОВИНУ ГРАДОНАЧЕЛНИКА БЕОГРАДА

Родољуб Шабић

  • Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности упозорио Агенцију за борбу против корупције да је према Закону о тајности података, степен класификације „строго поверљиво“ везан само за податке чије би одавање довело до „тешке штете по интересе Србије“, а да је „тешко и замислити како би одавање података о приходима и имовини било ког функционера, па и градоначелника, могло у таквој ,драматичној’ мери угрозити националне интересе“

        ПОВЕРЕНИК за информације од јавног значаја и заштиту података о личности оценио је данас да је акт Агенције за борбу против корупције о постављању специјалних услова за увид у податке о имовини градоначелника Београда Синише Малог, „неприхватљив и правно неодржив“.

        Агенција за борбу против корупције обавестила је раније повереника да се „може закључити“ да одређени део података из документа који је произашао из предмета контроле имовине и прихода градоначелника Синише Малог представља ,строго поверљиве’ податке, због чије заштите је неопходно да им приступи лично повереник и то у просторијама Агенције, уз претходну најаву.

        Повереник је у писму упућеном Агенцији навео да такав поступак представља „израз непознавања или игнорисања низа релевантних правних чињеница или нечег још горег“ али и „преседан не само у вишегодишњем раду повереника него је генерално у супротности са стандардима неопходне и нужне сарадње државних органа“.

        „Несхватљив је услов изражен реченицом ,неопходно да истима приступи лично повереник и то у просторијама Агенције, уз претходну најаву’. Опште је, па и Агенцији, познато да у Служби повереника ради велики број сарадника који имају сертификат за приступ подацима класификованим ,строго поверљиво’. У таквој ситуацији, услов да повереник ,приступи лично’ је апсурдан“, наводи се у писму.

        Повереник је навео и да би Агенцији за борбу против корупције „морало бити познато да је према одредби члана 25 Закона о тајности података, орган јавне власти дужан да опозове тајност података, односно документа, на основу решења повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности донетог по жалби тражиоца информација“.

        „Посебно и незаобилазно је питање да ли су предметна документа, односно подаци, уопште и класификовани као ,строго поверљиви’ у складу и на начин прописан Законом о тајности података. Утолико пре, што Агенција само наводи да се то може ,закључити’ али ничим не документује да су заиста и класификовани“, стоји у писму.

        Додаје се да је према Закону о тајности података, степен класификације „строго поверљиво“ везан за податке чије би одавање довело до „тешке штете по интересе Србије“, а да је „тешко и замислити како би одавање података о приходима и имовини било ког функционера, па и градоначелника, могло у таквој ,драматичној’ мери угрозити националне интересе“.

        Повереник је упозорио Агенцију за борбу против корупције да га својим поступањем онемогућава у спровођењу законских овлашћења што како је навео, представља „законом предвиђен кажњив прекршај“ и позвао је да без одлагања поступи по његовом захтеву за достављање списа.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари