Шабић: Изгледа да тужилаштво „успоставља“ нови механизам за изигравање права јавности
„СЛУЧАЈ САВАМАЛА“ СЕ СВЕ ВИШЕ РАЗМАЗУЈЕ, А ВРХ ВЛАСТИ ТВРДИ ДА ЈЕ ТУЖИЛАШТВО У СРБИЈИ НЕЗАВИСНО
- Повереник за информације од јавног значаја Родољуб ШАБИЋ: „У конкретном, и иначе више него непријатном случају ,Савамала’, који с разлогом привлачи велику пажњу јавности, и домаће и стране, ускраћивањем јавности информација које су сасвим очигледно легитиман предмет њеног интересовања и чије објављивање не може угрозити ни један легитиман интерес, случај добија додатну непожељну димензију“
ВИШЕ јавно тужилаштво у Београду није поступило по извршним решењима ни после изрицања новчане казне због недостављања података о рушењу у београдској четврти Савамала, саопштила је данас канцеларија Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности
Новчане казне су изречене у три случаја, решења Повереника (Родољуба Шабића) су коначна, обавезујућа и извршна, али Више тужилаштво ипак није поступило, пише у саопштењу.
Захтеви су се односили на професионалну биографија поступајућег тужиоца, на информације о томе да ли су против особа које нису поступале по захтевима тужиоца у току истраге покренути кривични поступци, и на информације о томе да ли су против истих особа покренути дисциплински поступци, а ако јесу, који су деловодни бројеви аката којима је то учињено.
Уместо да поступи по решењу, Више јавно тужилаштво је Повереника обавестило да је целокупне списе предмета проследило Апелационом јавном тужилаштву у Београду.
Повереник је оценио да се намеће закључак да Више тужилаштво „успоставља“ нов, у правном поретку непостојећи механизам за изигравање права јавности, кршећи Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја.
Потом је Више јавно тужилаштво новим дописом обавестило Повереника да се обратило Републичком јавном тужилаштву са иницијативом да оно тужбом код Управног суда затражи поништење решења Повереника.
„Републичко јавно тужилаштво је могло, и још може (ако је у стању да за то нађе било какав оправдани разлог) да поднесе такву тужбу Управном суду, али чак ни то не би представљало оправдање за непоступање по коначном, извршном и обавезујућем решењу. Евентуалну одлуку о одлагању извршења могао би, по закону, донети једино поступајући Суд“, наведено је у саопштењу.
Повереник је указао да је непоштовање закона које чини било који орган власти, увек разлог за забринутост, поготово када то чини тужилаштво, у чијој законској дефиницији стоји да му је једна од основних функција да „штити законитост“.
„У конкретном, и иначе више него непријатном случају ,Савамала’ који с разлогом привлачи велику пажњу јавности, и домаће и стране, ускраћивањем јавности информација које су сасвим очигледно легитиман предмет њеног интересовања и чије објављивање не може угрозити ни један легитиман интерес, случај добија додатну непожељну димензију“, закључио је повереник за информације од јавног значаја.
У ноћи после парламентарних избора у Србији, 24. и 25. априла 2016. године, у Херцеговачкој улици у Београду маскирани људи су багерима порушили неколико објеката, малтретирали и везивали људе и одузимали им мобилне телефоне. Грађани су позивали полицију, али она није дошла. Истрага тог случаја тапка од тада у месту.
Премијер Србије Александар Вучић је јуна 2016. рекао да „иза тога стоје највиши органи у Београду“, док је бивша супруга градоначелника Београда, Марија Мали у недавном интервјуу Мрежи за истраживање криминала и корупције (КРИК) рекла да је Синиша Мали организовао рушење у Херцеговачкој улици, у Савамали.
Вучић је половином фебруара рекао да је „врло тешко да Синиша Мали још дуго буде на том месту градоначелника“, али и да неће да „учествује у хајкама и харангама… То ћемо да радимо онда када ми мислимо да је време за то“.
Бета