Рогозин: Преузимамо све водеће кадрове украјинског „Антонова“
МИГ-35 БИЋЕ ГЛАВНИ ЛАКИ ЛОВАЦ РУСИЈЕ ЗА НАРЕДНЕ ГОДИНЕ,
А ПОЈАВИЋЕ СЕ И МИГ ПЕТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ
Дмитриј Рогозин
- Ништа није случајно. Конструкторски авио-биро, чији је први руководилац био Олег Антонов, основан је 31. маја 1946. године у Новосибирском авио-заводу. Тек 1952-ге је - по одлуци врха СССР - пресељен у Кијев и почео да ради на војно-транспортним и путничким авионима
- Дмитриј Рогозин није открио да ли ће Русија - после преласка водећих „антоноваца“ у њену службу - сама наставити развој пројеката авиона Ан-124 и Ан-140
- МиГ-35 има авионику, „нишански систем“ и радар за авионе пете генерације. Сам је много невидљивији за туђе радаре од МиГ-29 и других авиона исте „породице“. Може да узлети до 16 километара у висину, а са ракетама ваздух-ваздух да прелети до 1400 километара. Ако носи комплетно „ударно наоружање“ - може да лети до 1100 километара
- МиГ-35 ће - како се тврди - моћи да успешно делује и у „непријатељском ваздушном простору“ јер су његовом прављењу коришћене и сугестије пилота који ратују у Сирији
СПРЕМНИ смо да примимо авио-конструкторе украјинске компаније „Антонов“ - изјавио је Дмитриј Рогозин.
Потпредседник Владе РФ, у којој надлежности је национална војна индустрија, додатно је нагласио:
„Очекујемо њихов долазак у Русију. Спремни смо да им обезбедимо све. Не желимо да умре научно-индустријска школа која је створила авионе породице Ан“.
Ова одлука није нимало случајна. Конструкторски авио-биро, чији је први руководилац био Олег Антонов, основан је 31. маја 1946. године у Новосибирском авио-заводу. Тек 1952-ге је - по одлуци врха СССР - пресељен у Кијев и почео да ради на војно-транспортним и путничким авионима.
У мају 2015-те је тадашњи украјински премијер Арсениј Јацењук забранио „Антонову“ сваку сарадњу са Русијом, а дотад је био у саставу руско-украјинске фирме ОАК-Антонов.
Тиме је био „стављен крст“ и на пројекат авиона Ан-124 и Ан-140.
Рогозин није открио да ли ће Русија - после преласка водећих „антоноваца“ у њену службу - сама наставити развој тих пројеката. Али, јесте: да ће руска авио-корпорација „МиГ“ направити своје борбени авион пете генерације.
Прецизирао је: „Направићемо и пету генерацију авиона Микојана Гуревича“.
Додао је да ће МиГ-35 - који је управо у Луховицама код Москве био представљен војним аташеима и овлашћеним представницима неколико десетина земаља - бити основа руске лаке ловачке авијације за наредни период и да ће тај авион бити поново понуђен Индији која намерава да купи 126 ловаца те класе.
Посматрачима у Луховицама МиГ-35 је продемонстрирао своје врхунске летачке могућности.
МиГ-35 је ловац генерације „4++“. Развија брзине до 2,23 Маха, а његов радијус дејства је један и по пут већи него код МиГ-29. А његов сат летења је два и по пута јефтинији него код МиГ-29.
МиГ-35 има авионику, „нишански систем“ и радар за авионе пете генерације. Сам је много невидљивији за туђе радаре од МиГ-29 и других авиона исте „породице“.
Може да узлети до 16 километара у висину, а са ракетама ваздух-ваздух може да прелети до 1400 километара. Ако носи комплетно „ударно наоружање“ - може да лети до 1100 километара.
Овај авион је опремљен мултифункционалним радаром „Жук-МЕ“ (може и модификација „Жук-АЕ“) који функционише и у простору са противнчким „активним ометањима“.
„Жук-МЕ“ у стању је да истовремено прати до 10 циљева, а да даје координате за гађање - четири. Циљеве открива на даљинама до 120 километара, а обезбеђује летење на веома малим висинама.
„Жук-АЕ“ прати до 30 ваздушних циљева, а обезбеђује истовремено гађање - шест најопаснијих. Хеликоптере открива и док „висе“ у ваздуху.
Оба омогућавају и гађање циљева које пилоти не виде јер функционишу у режимима ваздух-ваздух и ваздух-земља.
Миг-29 може да туче циљеве удаљене до 180 километара, а МиГ-35 - до 260 километара.
Носиће и ракете ваздух-копно Х-31П, Х-31ПК (AS-17 Crypton), Х-35Э, Х-35УЭ (AS-20 Kayak), Х-38МЛЭ и дириговане бомбе КАБ-500Кр.
МиГ-35 ће - како се тврди - моћи да успешно делује и у „непријатељском ваздушном простору“ јер су његовом прављењу коришћене и сугестије пилота који ратују у Сирији.