Рудник Леце код Медвеђе прво је „усрећивала” Тадићева, а сада и Вучићева власт
РУДНИК У ЗАКУП УЗЕЛА ФИРМА СА СЕДИШТЕМ У ДУБАИЈУ КОЈА ЈЕ У БЕОГРАДУ ОСНОВАЛА „ЋЕРКУ“ СА 100 ДИНАРА
- За 08.11.2016. године најављена је препродаја рудника Леце од стране стечајног управника. Како се чује међу рударима и Медвеђи, за већ договореног купца рудника Леце се спомиње мултинационална компанија, иза које у крајњој инстанци стоји америчко-албански капитал
- Иза „спаситеља” – имена или капитала домаћих и страних „инвеститора” крију се бројни домаћи и међународни криминалци. Добар део њих је у директној спрези са државним врхом Србије, Агенцијом за приватизацију, стечајним управницима, полицијом, тужилаштвима и судовима
ЖИТЕЉИ сиромашног југа Србије одавно су схватили да су грађани другог реда у сопственој држави и ту улогу су изгледа прихватили, а модус преживљавања пронашли су додворавањем политичкој елити у Београду и локалним шерифима.
Управо свесни овакве ситуације, иза „спаситеља” – имена или капитала домаћих и страних „инвеститора” крију се бројни домаћи и међународни криминалци. Добар део њих је у директној спрези са државним врхом Србије, Агенцијом за приватизацију, стечајним управницима, полицијом, тужилаштвима и судовима.
Рудник Леце и Медвеђа су изузетан пример за то.
Рудник са погоном 2008. године купио је концерн Фармаком МБ из Шапца у власништву „бизнисмена” Мирослава Богићевића, тада највећег спонзора Демократске странке. Од 2010. године нови власник рудника покренуо је експлоатацију рудних резерви окна Расовача, Језерина и Златна Глава, десетак пута већу од оне из времена када је рудник најбоље радио.
Највећи део руде из рудника Леце се са краја прве деценије овог века, извозио на прераду у Бугарску. Корупцијом на царини, у царинским декларацијама се наводио умањени концетрат руде, што је Богићевићу омогућавало да на овакав начин зарађује најмање пет милиона евра годишње.
Борис Тадић је лично присуствовао пуштању у погон нове флотације у руднику Леце 2010. године, уз најаву да ће новоотворени погон прерађивати јаловину деценијама одлагану поред рудника. Процене су биле, зарад информације јавности, да је само на јаловишту - Брана 9, било руде у вредности најмање 50 милиона долара.
Само је државна „Српска банка” одобрила укупно 14 кредита фирмама за које је гарантовао концерн „Фармаком” Мирослава Богићевића, а за шта су предмет обезбеђења биле залихе јаловине депоноване на јаловишту Брана 5-9 рудника „Леце” у Медвеђи.
Важно је напоменути да је у време кад су кредити одобрени, директор Српске банке био Иван Маричић, који је на ту функцију дошао с места директора Управе за трезор као кадар Демократске странке, коју је напустио да би прешао у СНС.
Променом власти, Александар Вучић, тада први потпредседник Владе Србије, министар одбране и координатор рада свих служби безбедности, најављује ''беспоштедну борбу против криминала и корупције''. У ствари...
Богићевићев Фармаком убрзо запада у проблеме ликвидности, а „ниоткуда” се појављују нове знамените личности у причи рудника „Леце” - Ивица Којић, тадашњи државни секретар у Министарству финансија, а данас шеф кабинета премијера Александра Вучића, и Синиша Мали, тадашњи саветник првог потпредседника владе, данас градоначелник Београда.
У међувремену догодиле су се врло интересантне ствари.
Компанија “ Life Stone Capital” (LC), са седиштем у Дубаију, чији је власник британски брокер Марк Брајант, основала је 24. априла 2015. године оснивачким капиталом од 100 динара (словима: сто динара) и са једним запосленим радником, L.C. Леце д.о.о Београд и одмах од стечајног управника, преузела у закуп управљање и финансирање рудника “Леце”. Како стоји на сајту АПР, претежна делатност, L.C. Леце д.о.о. Београд је производња концентрата цинка и олова и пласман тих концентрата на ино тржишту у сарадњи са фирмом Концерн Фармаком Рудник Леце д.о.о. из Медвеђе у Србији као и вођење комплетног менаџмента у тим пословима. Врло интересантно!
Посао закупа рудника Леце је додељен ЛЦ-у, јер је био једина компанија која је понудила да исплати седам заосталих плата за свих 400 радника, у укупном износу од 1,3 милиона евра. Поред овог, закупац је инвестирао још 6 милиона $ у опрему и инфраструктуру и уплатио рудну ренту за прошлу годину од 26 милиона динара. Закупац није измирио обавезе за утрошену електричну енергију у износу од 60 милиона.
Остаје нејасно Економском тиму Српског покрета Двери, по ком је основу извршена уплата рудне ренте од стране закупца рудника који нема експлоатационо право. С друге стране, рачуница говори да нешто није у реду са приходима, расходима, оствареним резултатом и плаћеним порезом на добит предузећа.
По нашој рачуници, већ виђена прича од „демократских промена” се наставља - милиони долара или килограми злата и сребра, тоне олова и цинка су по свему судећи пренети у приватне џепове политичких моћника и криминалаца на њихове рачуне ван земље.
За 08.11.2016. године најављена је препродаја рудника Леце од стране стечајног управника. Како се чује међу рударима и Медвеђи, за већ договореног купца рудника Леце се спомиње мултинационална компанија, иза које у крајњој инстанци стоји америчко-албански капитал.
(саопштење Српског покрета Двери)