Ђурић: Нисмо пристали да се Срби на Косову и Метохији нађу у некој врсти телекомуникационих енклава

БЕОГРАД НИЈЕ ДОЗВОЛИО ДА ИМОВИНА СРБИЈЕ БУДЕ ПРЕДСТАВЉЕНА КАО ИМОВИНА ПОШТЕ И ТЕЛЕКОМА КОСОВА

Марко Ђурић

  • Разговори делегација Београда и Приштине о примени споразума о телекомуникацијама почели су у понедељак, а из делегације Београда оцењено је да је у питању било једно од најтежих преговарачких искустава за четири и по године преговора

        ДЕЛЕГАЦИЈЕ Београда и Приштине нису постигле договор о примени Споразума о телекомуникацијама, а директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић истиче да Београд није пристао на стварање „телекомуникационих енклава“ за Србе.

        Ђурић је у изјави новинарима у Бриселу рекао да делегација Београда није прихватила успостављање преседана да наша имовина буде представљена као својина Поште и Телекома Косова.

        „Нисмо пристали на стварање телекомуникационих енклава за Србе“, рекао је Ђурић на крају петог дана овонедељне рунде техничког дијалога Београда и Приштине.

        Он је истакао да са Београдом може да се договара, али не језиком уцена.

        „Остајемо спремни за разговоре када ЕУ закаже састанке“, закључио је Ђурић.

        Разговори делегација Београда и Приштине о примени споразума о телекомуникацијама почели су у понедељак, а из делегације Београда оцењено је да је у питању било једно од најтежих преговарачких искустава за четири и по године преговора.

         „Коначног договора о телекомуникацијама, иако је направљен одређени напредак, нема. Нисмо дозволили да наша компанија, наш народ на КиМ буде стављен у неку врсту телекомуникационих енклава у којима не би имали ни покривеност коју имају сада“, рекао је Ђурић.

        Он је објаснио да делегација Београда није пристала на услове који би подразумевали да српска деца на универзитету у Косовској Митровици не би имала приступ интернету и свим другим сервисима, онако како би требало да имају сви људи, било где у Србији или где се користе мобилна телефонија.

        „Нисмо дозволили да се направи преседан по питању имовине. Да се имовина која се преноси на нову кћерку компанију Телекома Србије представи као својина Телекома и Поште Косова, како је то Приштина захтевала, иако знамо да је реч о објектима који су грађени великим делом после 2004. године“, објаснио је Ђурић исход још једног отвореног питања о коме се разговарало у оквиру примене споразума о телекомуникацијама.

        Шеф делегације Београда у техничком дијалогу са Приштином наглашава да нико не може да се игра са оним што је државни и национални интерес.

        „Са Србијом увек може озбиљно да се разговара и постиже договор. Са Србијом никада не може да се разговара језиком ултиматумима и уцена.

        Остајемо посвећени томе да наше обавезе спроводимо и надамо се да ћемо у будућности наћи партнере са којима ћемо моћи да се људски договоримо“, закључио је Ђурић.

        Одговарајући на молбу Танјуга да прокоментарише хапшење команданта косовске полиције у Србији и да ли је та вест утицала на ток разговора у Бриселу, Ђурић је рекао да то није утицало на ток преговора нити је покретано као тема од стране приштинске делегације.

        „Што се нас тиче, ми ни на који начин не желимо да се мешамо у питања која се односе на владавину права и на рад правосуђа. Барем ми Срби смо доста патили због мешања политике у правосуђе“, закључио је Ђурић.

        У делегацији Београда кажу и да су спремни за наставак разговора чим их ЕУ закаже.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари