Полицију корумпираном сматра 72 одсто Србије, 34 одсто верује да штити интересе странака и владе

АНКЕТИРАНИ НАЈКОРУМПИРАНИЈИМ СМАТРАЈУ СУДСТВО И ТУЖИЛАШТВО,

А КОРУМПИРАНИМ - И МЕДИЈЕ

Аурелија Ђан

  • Грађани су прихватили корупцију као део живота, јер нема помака у борби проти ње

        ДА ЈЕ корупција распрострањена у полицији сматра 72 одсто грађана испитаних у Србији, док 54 одсто има поверења у полицију, показало је истраживање Београдског центра за безбедносну политику које је данас представљено.

        Истраживање је обављено у априлу 2016. на узорку од 1.000 испитаника у целој Србији и Косову, у оквиру регионалног истраживања „Пулс интегритета и поверења полиција на Западном Балкану“.

        Аурелија Ђан из Београдског центра за безбедносну политику казала је да грађани сматрају да је саобраћајна полиција најкорумпиранија, и то највероватније због тога што имају највише контакта са њом.

        „Следеће године ћемо дубље испитивати корупцију, али теорија је да су грађани прихватили корупцију као део живота, јер нема помака у борби проти ње“, рекла је Ђан.

        Она је додала и да испитаници сматрају да је Агенција за борбу против корупције најважнија карика у борби против корупције, док 17 одсто анкетираних сматра да су за то пресудни „политичка воља“ министра унутрашњих послова и унутрашња контрола полиције.

        „Грађани су спремни да пријаве корупцију, али не и да остављају личне податке“, рекла је Ђан.

        Истраживање је показало високу перцепцију политизације полиције: 21 одсто испитаника сматра да полиција штити интересе политичких партија, 13 одсто да штити интересе Владе и 13 одсто сматра да штити интересе људи у врху полиције, док 37 одсто сматра да је полиција сервис грађана.

        Током истраживања је први пут регистрована родна перцепција која је показала да грађани сматрају да су полицајке лепе, шармантне, љубазне и професионалне, а да су полицајци корумпирани, храбри и смели.

        Када се ради о региону, подаци су веома слични, показало је истраживање обављено у Босни и Херцеговини, Албанији, Македонији, Црној Гори.

        Правница Центра Софија Мандић рекла је, међутим, да има разлике у ставу према здравству, правосуђу, тужилаштву, у које грађани имају поверење.

        Иако није било у фокусу истраживања, анкета је показала да грађани имају највише поверења у образовни систем, а да су здравство, судство и тужилаштво најкорумпиранији.

        Најмање поверења грађани имају у тржишну инспекцију, судство, скупштину, царину, али и у медије које су означили и као корумпиране.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари