И Русија почела тестирање шинског топа који убрзава мтерију до прве космичке брзине
ЊЕНИ НАУЧНИЦИ ВЕЋ УСПЕЛИ ДА „ХИТАЦ“ УБРЗАЈУ ДО 11 КИЛОМЕТАРА У СЕКУНДИ
Владимир Фортов
- Шински топови су направе способне да убрзавају „предмете“ до супервисоких брзина захваљујући снази струје и магнетног поља. По правилу, то је комплет од неколико паралелних проводника, такозваних шина, кроз које се пропушта струја супервисоког напона. Ако те шине додирује проводник, Лоренцова сила ће га гурати и убрзавати до супервисоких брзина које су недостижне за барутно оружје
У ИНСТИТУТУ за високе температуре Руске академије наука у Шатури вршена су испитивања такозваног шинског топа - електромагнетног акцелератора који је способан да убрза материју до прве космичке брзине и да доставља користан терет у орбиту, наводи „Научна Русија“.
„Постизање високих брзина повезано је са великим потешкоћама. Наш задатак је да добијемо системе с великим притисцима и да помоћу њих истражујемо Васељену. Други задатак је заштита од космичких тела велике брзине која за нас представљају опасност, укључујући космички отпад, комете и остало. Следећеи задатк је достављање сателита у орбиту Земље“ - рекао је новинарима председник РАН Владимир Фортов.
Шински топови су направе које су способне да убрзавају „предмете“ до супервисоких брзина захваљујући снази струје и магнетног поља. По правилу, то је комплет од неколико паралелних проводника, такозваних шина, кроз које се пропушта струја супервисоког напона. Ако те шине додирује проводник, Лоренцова сила ће га гурати и убрзавати до супервисоких брзина које су недостижне за барутно оружје.
Такве направе се данас сматрају базом за стварање нових система оружја и средстава за достављање терета у орбиту.
На пример, америчка Ратна морнарица озбиљно ради на стварању топова на бази шинског топа од средине 2000-тих година, када су ли приказани први прототипи таквих система које ће носити разарачи нове генерације.
Шински топ америчке морнарице
Конструисањем космичких и војних шинских топова баве се и руски научници.
По речима представника РАН, руски научници успели су да постигну брзину од 11 километара у секунду приликом убзравања „хитаца“ испаљених из шинског топа који су направили. Та брзина је довољна да се савлада Земљина тежа и изађе у њену орбиту, и мало недостаје за излазак у отворени космички простор.
Како је истакао Фортов, постизање тих брзина захтева толико високе напоне и енергију да се све компоненте шинског топа брзо похабају и покваре. Сада је главни задатак: проналажење материјала који би били способни да издрже таква оптерећења, као и начина њихове заштите од хабања.
Председник РАН је обећао да ће стручњаци института ускоро припремити видео-снимак на којем ће моћи да се види „пуцањ“ из шинског топа.
Током демонстрације пуштања акцелератора у рад, била је постигнута брзина од 3,2 километра у секунду, што Фортов сматра добрим показатељем.
По академиковом мишљењу, развој и даље проучавање начина функционисања таквих електромагнетних акцелератора помоћи ће не само приликом достављања терета у свемир и уништавања опасних објеката који се приближавају Земљи, већ и да се открију дубље тајне Универзума - како се понаша плазма у космосу, како се рађају и умиру звезде.
Такође, проучавање понашања плазме унутар шинских топова помоћи ће физичарима да укроте термонуклеарну енергију, с чиме научници данас имају великих проблема у оквиру пројеката ITER и NIF.