Вучић обећао да ће његови Арапи у Карађорђеву имати 4-5 пута веће приносе, а они га – упропастили

„АРАПИ“ ПРОШЛЕ ГОДИНЕ ИМАЛИ ЧЕТИРИ ПУТА МАЊИ ПРИНОС СОЈЕ ПО ХЕКТАРУ ОД ОКОЛНИХ ПАОРА

* Војвођански истраживачко-аналитички центар (VOICE): „Арапска фирма је за закуп ових њива у 2015. години платила свега 60 евра по хектару, мада је просечна цена по којој се лицитирају оранице у општини Бачка Паланка, у којој се налази погон Карађорђево, око 350 евра. За Србију, то је чист губитак од око милион евра, и то само на једном имању које је доспело у руке арапске компаније“
* „Ко стварно располаже земљиштем – питање је од суштинског значаја уколико постоји правна држава. Ако би надлежни дали одговор, престале би спекулације да пољопривредним земљиштем у Карађорђеву, али и у Гајдобри и Сивцу, газдује брат премијера Србије Андреј Вучић“, указује VOICE

         ВЛАДА Србије неће да објави колико је компанија из Уједињених Арапских Емирата Ал Равафед (Al Ravafed), с којом је Србија 2014. основала заједничко предузеће, уплатила новца у буџет на име закупа 3.534 хектара пољопривредног земљишта у власништву Војне установе (ВУ) Моровић - погона у Карађорђеву, навео је данас Војвођански истраживачко-аналитички центар (VOICE).
         „Арапска фирма је за закуп ових њива у 2015. години платила свега 60 евра по хектару, мада је просечна цена по којој се лицитирају оранице у општини Бачка Паланка, у којој се налази погон Карађорђево, око 350 евра. За Србију, то је чист губитак од око милион евра, и то само на једном имању које је доспело у руке арапске компаније“, навео је VOICE.

         Тај истраживачки новинарски центар је оценио и да заједничка компанија Ал Равафед Србија „као да је у земљу пропала“.

         „Заједничко предузеће као да је у земљу пропало – нигде се не види, нема сајт, не постоји ниједан број телефона, а врата канцеларије у Булевару Михајла Пупина број 6 у Београду, у Пословном центру Ушће су закључана“, навео је VOICE.

         Они су додали да је о тој проблематици из Министарства одбране Србије стигао „веома штур, непотпун и нејасан одговор“ из којег се не види по којој цени је земљиште издато и колико се у буџет Србије слило новца од тог закупа.

         VOICE је навео да на сајту Владе и Скупштине Србије више нема уговора о заједничком улагању, као ни међудржавног споразума који је наводно закључен између Владе Србије и компаније Ал Дахра, која је тада, на папиру, била партнер Србији у тим, како VOICE наводи, противуставним и противзаконитим радњама.

         „Ове године огромне табле земљишта у Карађорђеву биле су донедавно необрађене и запуштене, малтене до краја априла је коров био на њима. Уређене су када су прошли рокови сетве, тек пред 1. мај, када је, по речима мештана, долазио премијер Србије Александар Вучић“, наведено је у тексту.

         Пољопривредници су казали да су приноси прошле године били катастрофални и додали да су паори убирали три тоне соје по хектару, а на „арапским“ њивама приноси су били једва 700 килограма по хектару.

         Председник Владе Србије Александар Вучић је у јулу 2014. године обећао да ће, уз савремени начин обраде, приноси на тим ораницама бити четири до пет и по пута већи од уобичајених.

         „Ко стварно располаже овим земљиштем – питање је од суштинског значаја уколико постоји правна држава. Ако би надлежни дали одговор, престале би спекулације да пољопривредним земљиштем у Карађорђеву, али и у Гајдобри и Сивцу, газдује брат премијера Србије Андреј Вучић“, навео је VOICE.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари