Николић Србији за „трајније збрињавање” уваљује до 6.000, а можда и много више миграната
МОРА ДА СЕ ПРЕТХОДНО ДОГОВОРИО СА СВОЈИМ „ПОЛИТИЧКИМ СИНОМ” ВУЧИЋЕМ
Иванов, Туск и Николић
- СВЕ ЗА БРИСЕЛ: Спремни смо да примамо 3.000 до 6.000 миграната, а можда и више… Изнео сам проблеме и рекао шта све морамо да решимо… Мање сам инсистирао на цифрама које ће Србија добити, пошто одлуку о томе доноси Савет министара ЕУ
СРБИЈИ је обећана финансијска и стручна подршка ЕУ за решавање избегличке кризе, а српске власти су спремне и да привремено трајније збрину од 3.000 до 6.000 миграната, изјавио је српски председник Томислав Николић данас у Бриселу, после разговора с челницима ЕУ и македонским председником Ђорђем Ивановим.
Николић је рекао да је председника Европског савета Доналда Туска и европског комесара Јоханеса Хана упознао са спремношћу Србије да „привремено и на дужи рок смешта мигранте, посебно током зиме”.
„Тада ће вероватно и саобраћај бити отежан, па ће морати да проведу више дана у Србији. Спремни смо да примамо 3.000 до 6.000 миграната, а можда и више. Рекао сам да нам зато треба помоћ и комесар Хан је истакао да ЕУ за то може брзо да издвоји средства”, казао је председник.
Према његовим речима, тема разговора је била и интензивнија сарадња Србије, Грчке и Македоније, обзиром на чињеницу да, како је навео, Скопље и Атина „немају баш тако изражену сарадњу, осим на локалном нивоу”.
„Покушали смо да сазнамо колико су договори ЕУ с Турском утицали на број миграната који ће моћи дневно да се очекује током зиме. Сада још увек 5.400-5.500 миграната улази дневно, што је јако велики број, а појављују се и људи са апсолутно фалсификованим исправама”, навео је Николић.
Он је оценио да се нешто крупно дешава у кријумчарењу миграната, међу којима има и оних са исправама држава ЕУ.
„У кризу се коначно умешао и Фронтекс, агенција за надзор спољних граница ЕУ. Добијено је и обећање да ће Фронтекс бити ојачан великим бројем припадника који ће преко Турске, Грчке, Македоније и Србије бринути о регуларности оних који пролазе преко граница”, казао је председник.
Николић је навео да ће српске власти морати да се опреме биометријским справама којима ће вршити контролу свих пасоша.
„Европска комисија похвалила је нашу улогу у мигрантској кризи а похваљени смо и у нацрту резолуције ЕП. Ја сам рекао да је то наша традиција и историја и да ћемо ми тако наставити без обзира на то каква ће подршка ЕУ бити у томе. Ако добијемо ту подршку, биће драгоцена“, истакао је председник Србије.
Он је оценио да се после раздобља „неслагања и несналажења балканских и земаља ЕУ”, сада улази у дуже раздобље које ће морати да буде потпуно у сагласности с потребама и у коме ће Србија збринути све избеглице и издвојити онолико средстава колико буде могла.
Николић је потврдио да је током састанка било речи и о финансијској помоћи Србији, додавши да се припрема финансијска подршка ЕУ о којој треба да се изјасни Евопски парламент.
„Изнео сам проблеме и рекао шта све морамо да решимо”, рекао је Николић и додао да је „мање инсистирао“ на цифрама које ће Србија добити, пошто одлуку о томе доноси Савет министара ЕУ.
„Европа се организује, дуго је деловала прилично неорганизовано и мислим да се покренула машинерија која је требало да се покрене, да се организовано припремимо за много тога што се дешавало у Африци и на Блиском истоку”, казао је председник.
Он је додао да сви који брину о својим државама покушавају да надју „права решења и да избегну изненађења“.
Николић је истакао и да је у разговору с Туском и Ханом изразио велико задовољство због отварања поглавља у преговорима о чланству Србије у ЕУ.
Бета