Немачки амбасадор Аксел Дитман утерује Вучића у лаж
ПРЕМИЈЕР ЈАВНО ПОЖЕЛЕО ДА МУ „НЕКО ОБЈАСНИ”
И - НЕМАЦ ПОЖУРИО ДА МУ ОБЈАСНИ
Аксел Дитман
- ПРВО УКАЗАО: „Ми смо као основ целог процеса утврдили заједнички преговарачки оквир који је ЕУ усагласила у јануару 2014., а Србија је пристала на то”
- ПА ПОДВУКАО: Документ који је основ за приступне преговоре јесте заједнички преговарачки оквир из јануара 2014. године. У њему се каже сасвим недвосмислено да ће на крају целог процеса бити усвојен правно обавезујући споразум између Србије и Косова о пуној нормализацији односа. То пише у заједничком преговарачком оквиру, а додатних услова нема
НЕМАЧКИ амбасадор у Београду Аксел Дитман изјавио је вечерас да је Влада Србије својим реформским курсом створила услове за отварање првих поглавља и истакао да Србија на даљем путу ка ЕУ може да рачуна на подршку Немачке.
Он је честитао је грађанима Србије отварање првих преговарачких поглавља са ЕУ, додавши да је јуче био важан дан за Србију на путу ка Европској унији.
„Немачка ће подржавати Србију на даљем путу ка ЕУ. Сада смо ушли у оперативну фазу приступних преговора и чини ми се да је заиста важно да одлучно наставимо тим реформским курсом и да покренемо нове реформе“, рекао је Дитман за РТС.
Он је изнео уверење да ће на пролеће 2016. бити отворена следећа два поглавља 23 и 24, а која се односе на владавину права.
„Србија је већ предузела важне припремне радње, припремила је колосек и приметићемо операционализацију процеса”, напомиње немацки амбасадор.
Говорећи о поглављу 35, Дитман је рекао да је јасно да се оно налази на почетку приступног процеса.
„Ми смо као основ целог тог процеса утврдили заједнички преговарачки оквир који је ЕУ усагласила у јануару 2014, а Србија је пристала на то. Србија је створила услове за отварање тог важног поглавља 35 кроз свој конструктиван допринос у процесу нормализације односа и на крају због важног споразума постигнутог 25. августа. Зато ми је драго што можемо да отворимо то поглавље“, каже немачки амбасадор.
Он је додао да је јасно и да пише у заједничком преговарачком оквиру да постоје два паралелна процеса.
„С једне стране наставак приступних преговора, а с друге стране наставак разговора о нормализацији измеду Србије и Косова. Србија ће бити мерена по свом доприносу и иницијативама”, напомиње Дитман.
Према његовим речима, документ који је основ за приступне преговоре јесте заједнички преговарачки оквир из јануара 2014. године.
„У њему се каже сасвим недвосмислено да на крају целог тог процеса буде усвојен правно обавезујући споразум између Србије и Косова о пуној нормализацији односа. То пише у заједничком преговарачком оквиру, а додатних услова нема”, закључио је Дитман.
Танјуг