ПОПОВИЋ: Они који су потписали ССП, нанели су немерљиву штету Србији
И БЕЗ РАСКИДАЊА ССП МОЖЕМО И МОРАМО ЗАШТИТИТИ СВОЈ АГРАР, ПОСЕБНО МЛЕКАРЕ
Др Ненад Поповић
- Одлука да 2008. потпишемо ССП и укинемо царине на увоз робе из ЕУ је економски дилетантизам. То је као да пуцамо себи у ногу, а треба да се такмичимо са најбољим тркачима у атлетици. Све друге земље које су улазиле у ЕУ трудиле су се да укину царине непосредно пред улазак у ЕУ, годину или две дана раније, а ми смо то учинили пре седам година, а и даље не знамо када ћемо ући у ЕУ
СА ПЕТ до десет пута већим субвенцијама од оних које добијају произвођачи из Србије, малопродајне цене млека из ЕУ ниже су од произвођачких цена у Србији. Без додатне заштите, српски произвођачи немају никакву будућност, истакао је за „Вечерње новости“ председник Српске народне партије Ненад Поповић.
Које мере заштите Србија може да предузме у овом тренутку?
- Према члану 41. Споразума о стабилизацији и придруживању, имамо право на увођење заштитних билатералних мера уколико је увоз неких производа из ЕУ у толико повећаним количинама и под таквим условима да проузрокује озбиљну штету домаћој индустрији. Ако имате податак да је само увоз сира траписта у октобру и новембру 2014. порастао за чак 300 одсто, јасно је да су услови за активирање ове заштитне клаузуле испуњени и зато би Влада Србије требало одмах да реагује.
ПУЦАЛИ СМО СЕБИ У НОГУ
- Одлука да 2008. потпишемо ССП и укинемо царине на увоз робе из ЕУ је економски дилетантизам. То је као да пуцамо себи у ногу, а треба да се такмичимо са најбољим тркачима у атлетици. Све друге земље које су улазиле у ЕУ трудиле су се да укину царине непосредно пред улазак у ЕУ, годину или две дана раније, а ми смо то учинили пре седам година, а и даље не знамо када ћемо ући у ЕУ. Онај ко је донео ту одлуку можда је имао тренутну политичку корист, али наши грађани од тога имају само штету.
На који начин? Србија је, као земља кандидат за чланство у ЕУ, преузела обавезу да примењује ССП. Не можемо сада да рушимо тај споразум...
- Имам оштар критички став према ССП, сматрам да су они који су потписали тај споразум нанели немерљиву штету српској привреди, али не пада ми на памет да позивам на његово рушење. Само једна банана држава може једнострано да раскида било који међудржавни споразум. ССП не можемо да раскинемо, али можемо да искористимо поједине мере које нам овај споразум нуди, а које су користиле и друге земље, да заштитимо нашу пољопривреду. Влада треба да поведе дијалог са ЕУ о томе како заштитити наше пољопривредне произвођаче.
Шта видите као најважнију тему тог дијалога у овом тренутку?
- Од првог априла, први пут после 30 година, укинуте су квоте за производњу млека у ЕУ, па сада све земље могу да производе млеко у неограниченим количинама. Због рата санкцијама између ЕУ и Русије, европски вишкови млека усмеравају се на нова тржишта, великим делом и у Србију, и то по „дампиншким“ ценама. Зато се чини логичним захтевати да се бар привремено уведу прелевмани, којима би се практично изједначиле домаће и увозне „дампинг“ цене за све врста млека и млечних прерађевина.
(сајт Српске народне партије)