БАЈАТОВИЋ: Права градња Јужног тока у Србији почеће до краја 2013.
ДО КРАЈА МАРТА БИЋЕ ЗАВРШЕН ИДЕЈНИ ПРОЈЕКАТ,
А ДО КРАЈА ЈУНА - ГЛАВНИ ПРОЈЕКАТ ГАСОВОДА
Душан Бајатовић
- „Биће посла за домаће компаније у вредности од 600 до 800 милиона евра, које би радиле као партнери и извођачи. По договору са Русима, домаћи извођачи ће бити ангажовани у свим пословима на Јужном току за које су оспособљени”, рекасо на Копаонику директор „Србијагаса“ Душан Бајатовић
- Деоница гасовода кроз Србију вредна је 1,7 милијарди евра
ГЕНЕРАЛНИ директор Србијагаса Душан Бајатовић изјавио је данас да ће до краја године почети градња гасовода Јужни ток у Србији.
Он је на Копаоник бизнис форуму прецизирао да ће до краја марта бити завршен идејни пројекат за Јужни ток, до краја јуна главни пројекат, а да ће до краја године почети права градња.
„Биће посла за домаће компаније у вредности од 600 до 800 милиона евра, које би радиле као партнери и извођачи. По договору са Русима, домаћи извођачи ће бити ангажовани у свим пословима на Јужном току за које су оспособљени”, казао је Бајатовић.
Деоница гасовода Јужни ток кроз Србију вредна је 1,7 милијарди евра, а тај пројекат реализује предузеће Јужни ток Србија, у којем руски Гаспром има 51 одсто, а Србијагас 49 процената. Јужни ток ће допремати руски гас цевима испод Црног мора до купаца у југоисточној Европи и ЕУ.
Генерални директор Србијагаса казао је и да друге државе енергију користе као средство развојне политике, док је Србија највише користи као инструмент социјалне политике.
„Залажем се да се таква политика у потпуности промени”, истакао је Бајатовић.
Он је додао да Србија сада има једну од најбољих цена гаса у Европи и да је питање у којој мери је способна и вољна да ту предност искористи, не само за социјалн мир, него и за друштвени развој.
Према расположивим подацима, Србије ће, према новом вишегодишњем уговору, руски гас плаћати око 370 долара за 1.000 кубних метара.
Бајатовић је казао да ће Јужни ток и развој гасне инфраструктуре у Србији омогућити унапређивање енергетске ефикасности, смањење емисије угљен-диоксида, подстицање развоја и коришћење обновљивих извора енергије.
„Садашње улагање у природни гас ствара платформу за будућност без ограничавања финалне структуре. Зато је природни гас енергетска опција са нултим ризиком”, оценио је он.
Бајатовић је казао и да се Србија формално и суштински укључила у кључне међународне енергетске пројекте, градећи тако сопствену конкурентску предност и нове геостратешке позиције у региону.