БУДУЋНОСТ ПОТУЧЕНА И ПОНИЖЕНА СА 43 РАЗЛИКЕ - 97:54 (18:13, 29:8, 27:16, 23:17)

Дворана: „Александар Николић“.

Гледалаца: 6.500. Судије: Пукл, Хордов, Мајкић.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Човић 11 (9 ас), Кешељ 3, Давидовац 11 (5 ск), Ненадић, Лазић 5, Фаје 10 (5 ск), Берон 7, Добрић 6 (5 ск), Симанић 10 (5 ск), Риверс 21 (6 ск), Цирбес 3, Оџо 10 (6 ск).

БУДУЋНОСТ: Џексон 7, Кол 9, Шеховић 3, Е. Кларк 2 (7 ск), Баровић, К. Кларк, Гордић 7, Битадзе 7, Поповић 3, Бел 3, Николић 6, Вилијамс 7.

КОШАРКАШИ Црвене звезде декласирали су подгоричку Будућност 97:54 (18:13, 29:8, 27:16, 23:17) у мајсторици у Београду и освојили титулу АБА лиге, уз пласман у Евролигу.

Пети меч финалне серије одигран је са пуно тензије са трибина хале „Александар Николић”, у којој су на загревању нападнути гости петардама и тврдим предметима и мало је фалило да се утакмица и не одигра, дуел је каснио сат времена, ипак је на крају завршен трећим убедљивим тријумфом тима Милана Томића за 3:2 у финалној серији плеј-офа.

Црвено-бели су се у потпуности реванширали Будућности за прошлогодишњи пораз у финалу и након годину дана вратили се на врх Јадрана.

Са укупном разликом +100, рачунајући само дуеле у Београду, Звезда је искористила „врућ” домаћи терен и четврти пут у последњих пет година показала да је најбоља у региону.

То се већ знало на полувремену када је Звезда примила само 21 поен, а дала 47...

Најефикаснији на мечу био је Кеј-Си Риверс са 21 поеном (5/8 за три), Дејан Давидовац је додао 11, а по 10 Бориша Симанић, Мајкл Оџо и Мохамед Фаје, док је код Будућности најефикаснији био Норис Кол са девет.

Прва четвртина:

1. минут - Фаје је меч „отворио“ тројком из угла.

2. минут – После промашаја на обе стране Давидовац је фаулиран на улазу (погодио је само друго бацање). Гости су брзо направили три фаула.

3. минут – Први кош за Подгоричане дао је Ерл Кларк (4:2).

4. минут – Ређају се промашаји на обе стране.

5. минут – Техничка грешка за тренера гостију Репешу! Тражио је стратег Будућности фаул на ЏексонуБерон је искористио бацање за 5:2.

6. минут – Први поени Цирбеса, а потом и Гордића на другој страни за 7:4. Џексон је фаулирао Берона, Будућност је испунила бонус. Звездин бек погодио је само прво бацање (8:4). Домаћи тим је ухватио лопту у нападу, а онда је Човић погодио за два (10:4).

7. минут – Промашај Ерла Кларка и тројка Човића на другој страни за 13:4, гости су затражили тајм-аут. Уследио је један поен са линије слободних бацања НемањеГордића (13:5).

8. минут – Леп улаз и два поена Лазића за 15:5, прва двоцифрена предност за домаћи тим! У следећем нападу Битадзе је направио фаул у нападу, а онда су Норис Кол и Филип Човић добили неспортску личну због кошкања. После промашаја Лазића Цирбес је фаулирао Битадзеа, а центар Будућности је дао једно бацање за 15:6.

9. минут – Нова грешка Лазића и погрешан пас, а затим и кораци Гордића на другој страни. После промашаја Добрића за три видели смо улаз и двојку Џексона (15:8).

10. минут – Капитен домаћих Лазић се тројком искупио за две грешке. Потом је Битадзе погодио уз фаул Цирбеса (била је то трећа лична Немца). Центар Будућности је промашио бацање, али су гости успели да дођу до лопте и затим је Кол погодио тројку са 18:13 за крај првог квартала. Човић је са скоро пола терена покушао да постигне тројку, али није био прецизан.

Друга четвртина:

11. минут – Човић је погодио за два на почетку другог квартала (20:13). На другој страни Добрић је фаулирао Кола при шуту, а амерички бек је дао оба бацања за 20:15.  Уследила је тројка Симанића, а потом и Кола за 23:18.

12. минут – Проблеми за госте, два брза фаула Битадзеа, Грузијац је брзо накупио три личне. Симанић је фаулиран на улазу, а затим је дао два бацања (25:18). Кол је промашио тројку на другој страни, а затим је Ерл Кларк ухватио лопту у нападу, али је Коти Кларк био три секунде у рекету.

13. минут – Два поена Оџа уз фаул Вилијамса за 27:18. Снажни центар Звезде дао је и додатно бацање (28:18). После промашаја Котија Кларка фаулиран је Човић који је искористио једно бацање (29:18).

14. минут – Џексон је погодио за два, а потом и Симанић уз фаул за 31:20. Млади крилни центар дао је и додатно бацање (32:20). После блокаде Добрића Риверс је дао тројку за 35:20, Пионир је експлодирао.

16. минут – Пети поен Риверса за 41:21!

18. минут – Сушни период прекинуо је Риверс другом тројком за 44:21.

19. минут – Нови кош Риверса, укупно десети, за 46:21.

20. минут – Поен Оџа са линије бацања (47:21) био је последњи у првом полувремену.

Трећа четвртина:

21. минут – Шеховић је тројком „отворио“ друго полувреме (47:24).

22. минут – Друга тројка Фајеа за 50:24. После промашаја Баровића уследио је кош Давидовца уз фаул (52:24 ). Дејан је погодио и додатно бацање (53:24).

23. минут – Давидовац је дао кош са дистанце за 55:24.

24. минут – После промашаја гостију погодио је Берон за два (57:24), а онда је Џексондао двојку уз фаул (57:27).

25. минут – Тројка Добрића за 60:27, а затим и два бацања које је погодио Фаје (62:27).

26. минут – Гости не могу кош да дају, а на другој страни нова тројка за домаће, погодио ју је Берон за 65:27. Узвратио је Николић (65:30).

27. минут – Полагање Вилијамса за 65:32.

28. минут – Цирбес је дао једно бацање (66:32), а онда му се на другој страни Вилијамсреванширао (66:33).

29. минут – Цирбес је фаулирао Вилијамса, а онда је добио и техничку, те је за Немца меч завршен. Бел и Вилијамс дали су по једно бацање (66:35). На другој страни видели смо шести поен Оџа (68:35).

30. минут – Тројка Риверса за 71:35, а затим и Човића (74:35). Уследила су два поена Гордића са линије слободних бацања (74:37).

Четврта четвртина:

31. минут – Оџо и Бел су погодили за два на почетку последњег квартала (76:39).

32. минут – Нова тројка и 16 поен Риверса за 79:39! После промашаја гостију Оџо је погодио два бацања (81:39). Вилијамс је погодио уз фаул за 81:42, а онда и Добрић за три за 84:42!

33. минут – Поен Битадезеа са линије бацања за 84:43.

35. минут – Тројка Поповића за 84:46.

36. минут – Поново је Битадзе погодио само једно бацање (84:47), а онда је Фајезакуцао за 86:47.

37. минут – Нови кош Риверса та 88:47.

38. минут – Тројка Риверса за 91:47! Николић је вратио тројку на другој страни (91:50).

39. минут – Први поени Кешеља за 94:50, а затим и Битадзеа (94:52).

40. минут – Тројка Давидовца за 97:52, те двојка Гордића за коначних 97:54!

Били Берон је проглашен за МВП играча целе плеј-оф серије.

Томић: Остварен је циљ, следеће

године идемо у Евролигу

ТРЕНЕР кошаркаша Црвене звезде Милан Томић рекао је да је његова екипа вечерас остварила циљ освајањем шампионске титуле у АБА лиги и повратком у Евролигу.

- Остварен је циљ, следеће године идемо у Евролигу. Остаје још наша лига, да освојимо и то. Освојили смо Суперкуп, све иде по плану. Морамо да се спремимо за нашу лигу. Била је тешка сезона до сада, много повреда, али ову екипу коју сам одабрао, направио сам да буде тим, а не појединци и то су показали у овој финалној серији када је било најтеже без Регланда и Стратоса - рекао је Томић после утакмице у Београду.

Звезда је вечерас освојила титулу у АБА лиги пошто је у одлучујућој петој утакмици финала плеј-офа победила Будућност са 97:54.

- Доминирали смо, тешко је одиграти пету утакмицу, ми смо били под притиском, а не Будућност. Против Партизана у трећој утакмици је био притисак на нама, али екипа ради добро, прати све оно што ја захтевам и то је најважније - навео је Томић.

Упитан о учешћу у Евролиги, Томић је рекао да је о томе рано говорити, док је на питање о игри Борише Симанића рекао да је летос видео да је то велики таленат.

- Није било лако да одједном игра у Звезди. Добио је шансу, у децембру је проиграо. Ово је за њега велико искуство, израста у правог играча и могао би да буде носилац Звездине игре - навео је Томић.

Он је оценио да је атмосфера на све три финалне утакмице у Београду била феноменална, док мечеве у Подгорици није желео да коментарише.