Мађарска спречила Пленковићa да у Европском Савету веже „забринутост“ за Србију и Српску
БУДИМПЕШТА НИЈЕ ДОЗВОЛИЛА НИ ДА СЕ УКАЖЕ О КОЈИМ ЗЕМЉАМА СЕ РАДИ
Андреј Пленковић
* Хрватски премијер поводом својих настојања у Бриселу рекао: Одлучио сам да искористим Европски савјет како бих скренуо пажњу на стабилност, прије свега у БиХ, и на ситуацију у Србији, те да покушам да привучем пажњу лидера. Вријеме је да се један дио те пажње усмјери и на подручје које се показало веома запаљиво током протеклих 35 година
_____________________________________________________________
МАЂАРСКА је спречила покушај Хрватске да у текст закључака Европског савета уврсти формулацију о "забрињавајућим" догађајима у БиХ и Србији, објавио је загребачки Вечерњи лист.
Мађарска је спречила да као заједнички став свих 27 држава чланица буде споменуто да "забрињавајући догађаји у БиХ и Србији прете да дестабилизују ширу регију западног Балкана", пише хрватски лист преносећи информацију о догађају иза затворених врата.
- Одлучио сам да искористим Европски савјет како бих скренуо пажњу на стабилност, прије свега у БиХ, и на ситуацију у Србији, те да покушам да привучем пажњу лидера. Вријеме је да се један дио те пажње усмјери и на подручје које се показало веома запаљиво током протеклих 35 година - рекао је хрватски премијер Андреј Пленковић.
Како се закључци Европског савета усвајају консензусом, све је остало на томе да се у њима констатује да је Европски савет расправљао о ситуацији на западном Балкану и да ће се тој теми посветити на састанку у априлу, пише лист.
На припремним састанцима уочи данашњег самита Европског савета, како се наводи, Мађари нису желели да дозволе ни да се наведе о којој је тачно ствари реч.
Хрватска је желела да формулација спомиње забрињавајући развој догађаја у БиХ и Србији, али Мађарска је инсистирала на томе да се користи општа формулација - питање.
- Након што се аргументација о опасности од ширења нестабилности на шири регион није нашла у формалном тексту заједничких закључака, хрватском премијеру је преостало само да током расправе изнесе ту аргументацију као став Хрватске - наводи Вечерњи лист.
Пленковић је најавио да ће званичници држава чланица ЕУ одржати на следећем састанку озбиљнију расправу о збивањима у региону.
(Срна)