«Заштитити истину о Другом светском рату и не дозволити ревизију његових правних резултата»

СРБИЈА СЕ ПРИДРУЖИЛА ИЗЈАВИ РУСИЈЕ И ОСАМ ЕКС-РЕПУБЛИКА СССР О ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ

* Што више времена пролази после рата, то је очигледнији велики историјски значај Велике Победе за формирање принципа међународног права и недопустивости озбиљних претњи и изазова безбедности, раста испољавања  нацистичке идеологије, екстремизма и ксенофобије

* Поуке тог страшног рата морају остати морални оријентир и покретачка снага за све прогресивно човечанство. То је такође упозорење о неприхватљивости новог светског рата, који за човечанство може постати последњи

___________________________________________________________________

        ОВЕ године обележавамо значајну годишњицу - 75. годишњицу Победе у Другом светском рату. Потврда актуелности ове важне теме за дневни ред ОЕБС-а било је усвајање 6. децембра 2019. године на Састанку мнистара иностраних послова у Братислави заједничке изјаве министара спољних послова Азербејџанске Републике, Републике Јерменије, Републике Белорусије, Републике Казахстан, Киргиске Републике, Републике Молдавије, Руске Федерације, Републике Србије, Републике Таџикистан, Туркменистана и Републике Узбекистан.

        Други светски рат био је страшна трагедија која је однела десетине милиона живота широм света, највећа хуманитарна катастрофа у људској историји.

        Одајемо почаст свима који су погинули у борби против немачког нацизма, његовим савезницима и саучесницима, који су починили најтежа кривична дела: учесницима у борбеним дејствима из држава антихитлеровске коалиције, партизанима и припадницима покрета отпора, жртвама Холокауста и нацистичког плана «Ост» за уништење становништва Источне Европе и СССР-а.

        Победа над нацизмом је симбол несебичности и херојства у име заштите слободе и независности наших народа, тријумфа правде, хуманизма и добра. Што више времена пролази после рата, то је очигледнији велики историјски значај Велике Победе за формирање принципа међународног права и недопустивости озбиљних претњи и изазова безбедности, раста испољавања нацистичке идеологије, екстремизма и ксенофобије.

        Сматрамо да је посебно важно заштитити историјску истину о Другом светском рату, не дозволити ревизију његових правних резултата, и због циљева и принципа Повеље УН и одлука Међународног војног трибунала у Нирнбергу. Прихватамо важење Конвенције УН о спречавању и кажњавању злочина геноцида из 1948. године као важног међународног инструмента.

        У исто време, таква истина почиње да се заборавља, а често и искривљава, ради политичке конјуктуре. Уништавају се споменици војницима-ослободиоцима, намећу се неонацистички погледи и радикалне десничарске идеје.

        Подсећамо да је одавање поште херојима, који су исковали победу на ратним поприштима и на радном фронту током протеклог рата – заједнички допринос очувању историјског сећања на подвиг наших народа и цену коју смо сви платили за мир и напредак. Због тога је важно одговорно приступити извршавању обавеза очувања меморијала, споменика, спомен-обележја и гробља војника који су погинули за ослобођење земаља Европе и Азије.

        Позивамо светску заједницу да се одлучно супротстави рехабилитацији идеологије нацизма, пропаганди расизма, екстремизма, мржње на етничкој, расној и верској основи, ксенофобије и сродне нетрпељивости у свим њеним облицима и манифестацијама.

        Поуке тог страшног рата морају остати морални оријентир и покретачка снага за све прогресивно човечанство. То је такође упозорење о неприхватљивости новог светског рата, који за човечанство може постати последњи.

        Примећујемо уједињујући потенцијал ове теме и потребу њеног даљег присуства на дневном реду ОЕБС-а. Залажемо се за широк међународни дијалог заснован на равноправности и међусобном поштовању у циљу јачања система међународне безбедности и поверења.

        (прихваћена на он-лајн заседању Сталног савета ОЕБС-а 7. маја 2020, Беч)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари