СОБОТКА: Не очекујте да Чешка своју квоту миграната силом онемогућава да оде у Немачку

ЧЕШКИ ПРЕМИЈЕР САОПШТИО ДА ЈЕ ЊЕГОВА ЗЕМЉА

СПРЕМНА ДА БРИНЕ О 1.500 ИЗБЕГЛИЦА

Бохуслав Соботка

        УВОЂЕЊЕ квота за пријем избеглица у земље Европске уније нема смисла, јер већина миграната жели да оде у Немачку или Скандинавију, оценио је данас чешки премијер Бохуслав Соботка.

        „Као прво, рекли смо да смо спремни да прихватамо (избеглице) по добровољном принципу. И Чешка Република је такође објавила да смо спремни да две године водимо бригу о 1.500 избеглица на својој територији“, рекао је Соботка у интервјуу за чешки „Радиожурнал“, уочи самита Вишеградске четворке, који ће данас бити одржан у Прагу, поводом мигрантске кризе.

        Све четири чланице Вишеградске четворке - Чешка, Словачка, Пољска и Мађарска - до сада су се противиле увођењу квота за пријем избеглица.

        „По мом мишљењу, и убудуће треба поступати тако да појединачне земље могу саме да одлучују о томе колико избеглица могу да прихвате и да о њима брину“, поручио је Соботка.

        „Други аргумент, који је по мени и најјачи, је то што и кад бисмо у оквиру ЕУ прерасподелили избеглице, већина њих намерава да иде у најпросперитетније земље, Немачку или Скандинавију. Они неће желети да остану у земљама којима су, да тако кажемо, додељени према квотама“, додао је чешки премијер.

        Соботка сматра да тај принцип не само да не би уродио плодом, већ би државе морале да задрже избеглице, што би значило поновно увођење граница у оквиру шенгенског простора.

        Соботка сматра и да ЕУ много тога треба да промени, нарочито заједничку спољну политику и правила која се тичу азила.

        „Најгоре би било да Европа не успе да се носи с овом кризом. Ми смо, као Чешка Република, спремни да учинимо све да је Европа реши“, истакао је Соботка.

        Он је подсетио да је ЕУ већ одржала два самита о избегличкој кризи, оценивши да су такви састанци убудуће непотребни и да, „уместо сталног састајања у Бриселу“, треба спровести оно што је већ договорено, као што је одлучна борба против кријумчара људима, посебно на Средоземљу, боља заштита спољашњих шенгенских граница и отварање центара за избеглице, у којима би се вршила провера и процена ко има право на заштиту.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари