Шест турских полицајаца од почетка демонстрација извршило самоубиство

ТУРСКИ ПРЕМИЈЕР ПОНОВО УПОЗОРИО ПОЛИТИЧКЕ ПРОТИВНИКЕ

ДА ЊЕГОВО СТРПЉЕЊЕ „ИМА ГРАНИЦУ”

  • Секретар „Таксим солидарност“, групе која представља активисте за спас парка Гези, 25-годишњи студент Онур Алптекин рекао да „не зна куда све иде“ нагласио: „Ердоган изгледа забринуто. Као лав сатеран у ћошак“
  • Током протеклих десет дана у Истанбулу и Анкари, у сукобима су погинуле три особе а готово 5.000 је затражило помоћ лекара. Протести су организовани у најмање 78 градова

         ДЕМОНСТРАНТИ у Турској одбили су да прекину с протестом иако их је турски премијер Реџеп Тајип Ердоган упозорио да ће „платити цену“ због демонстрација против његове, деценију дуге, исламске владе.

         За данас је у Анкари заказан састанак Ердогана са министрима у влади, а криза је једна од главних тема разговора.

         Истанбулски трг Таксим јутрос је поприлично тих пошто су се демонстранти вратили својим уобичајеним дневним обавезама, али многи су рекли да ће се касније ту вратити.

         „Идемо сад у школу али ћемо се вратити касније“, рекла је 17-годишња Етем Јакин, која оптужује премијера да долива уље на ватру због свог конфронтирајућег става.

         „Ако настави да говори тако и ми ћемо овако да наставимо“, рекла је она.

         Секретар „Таксим солидарност“, групе која представља активисте за спас парка Гези, рекао је да „не зна куда све то иде“.

         „Изгледа (Ердоган) забринуто. Као лав сатеран у ћошак“, казао је 25-годишњи студент Онур Алптекин.

         Ердоган је јуче, у серији сусрета са хиљадама својих присталица, упозорио учеснике протеста да његово „стрпљење има границу“ и окривио их за стварање атмосфере терора.

         Ову муслиманску али уставно секуларну земљу десети дан потресају најнасилнији протести последњих деценија који су, како се истиче у чланку агенције Ројтерс, указали на поделе између конзервативног дела становништва које је лојално Ердогану и секуларне средње класе која страхује од растућег ауторитаризма.

         Обраћајући се одушевљеним присталицама на аеродрому у Анкари, премијер је рекао да учесници протеста пију пиво у џамијама и вређају забрађене жене, симбол побожности муслимана. Овом тврдњом је сигурно додатно разбеснео своје истомишљенике.

         „Ми смо бранили и бранимо демократију, законе и слободе. Били смо стрпљиви, и даље смо стрпљиви али наше стрпљење има границу“, казао је премијер присталицама које су му поручивале: „Спремни смо да жртвујемо наше животе за тебе, Тајипе“.

         Ројтерс пише да су на противничком скупу у парку Гези на истанбулском тргу Таксим, на којем се полиција од 31. маја дан за даном сукобљава са демонстрантима, десетине хиљада позивале Ердогана да поднесе оставку.

         Међу учесницима демонстранција били су секуларисти који су носили заставе са ликом оснивача Турске Мустафе Кемала Ататурка, левичари, националисти и друге групе које се противе политици Ердогана, премијера који је од 2002. на власти.

         Ердоган је јуче нагласио да је ово за Турску историјски тренутак.

         „Данас није ни 27. мај 1960, нити 12. септембар 1980, нити 28. фебруар 1997“, поручио је. Прва два датума односе се на пучеве које су извеле секуларне оружане снаге, а трећи датум на тренутак када је влада на челу са исламистима била приморана на оставку.

         „Данас смо на истом месту на коме смо били 27. априла 2007,“ казао је, алудирајући на датум када је Абдулах Гул изабран за шефа државе, функцију која се у Турској доживљава као место чувара секуларних темеља земље.

         Присталице странке АК, коју су основали Ердоган и Гул 2001, поменути датум сматрају коначном победом над оружаним снагама које су за четири деценије свгнуле четири владе.

         Оно што је почело као кампања против владиног плана градње на месту парка Гези прерасло је у исказ гњева народа према „ауторитаризму” Ердогана и његове странке АК.

         Полиција је користила сузавац и водене топове против демонстраната у протеклих десет дана у Истанбулу и Анкари, у сукобима у којима су погинуле три особе а готово 5.000 је затражило помоћ лекара. Протести су организовани у најмање 78 градова.

         Обраћајући се раније јуче присталицама у Адани, Ердоган је поручио присталицама да учеснике протеста „науче памети“ на изборима наредне године.

         „Оне који су у овом тренутку пале и уништавају на више места у земљи, њих питам: у име којих слобода чините ово?“, рекао је Ердоган на отварању Медитеранских игара. „Треба да их научите памети за гласачким кутијама“.

         „Народ нас је и довео, а народ је тај који ће нас гласовима сменити. Сем народа, нико нема моћ да нас смени“, казао је премијер.

         Његова партија је одбацила могућност одржавања превремених избора.

         „Моја вољена браћо, крећемо се у правцу боље Турске. Не дозволите онима који покушавају да засаде семе раздора да то учине“, казао је Ердоган на скупу у Адани са крова аутобуса који је био осликан његовим портретом и слоганом АК партије: „Велика земља, велика сила“.

         Шефица европске дипломатије Кетрин Ештон позвала је јуче на обуставу насиља и да буду истражени наводи о употреби прекомерне силе од стране полиције.

Шест полицајаца починило самоубиство

         Шест полицајаца починило је самоубиство од почетка протеста у Гези парку, рекао је јуче за турски лист „Харијет дејли“ шеф синдиката полицајаца Фарук Сезер. Полицијске снаге су на мети жестоких критика због бруталности против учесника протеста, али Сезер истиче и да се они суочавају са проблемима јер раде под отежаним условима.

         Полицајци доведени из других градова морали су да спавају на клупама, штитовима или картонима, зато што им државне власти нису обезбедиле смештај, додао је Сезер.

         „Ово насиље је последица насиља које трпи полиција. Полицајци нису само изложени насиљу од стране учесника протеста, већ раде 120 сати без прекида, једу стари хлеб и храну“, рекао је.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари