Западне специјалне службе за своје циљеве користе и Twitter, YouTube и Facebook

НОВА ОТКРИЋА ТАНДЕМА СНОУДЕН-ГРИНВАЛД

О РАЗМЕРАМА АМЕРИЧКО-БРИТАНСКЕ ШПИЈУНАЖЕ И КОНТРОЛЕ СВЕГА

  • Специјалне службе Вашингтона и Лондона подстицале „протестна расположења у разним земљама“. Главни циљ: ширење дезинформације и пропаганде, манипулисање масовном свешћу и коришћење онлајн технологија за провоцирање одређеног догађаја у реалном или виртуелном простору   
  • Цитиран део извештаја који открива како су се 2010. године сарадници специјалних служби Велике Британије, Канаде, Новог Зеланда, Аустралије и САД договарали о методима дискредитације „страних влада“ уз помоћ „пропаганде“, „обмана“, „специјалних порука“ и „специјалних прича“ које ће се ширити социјалним мрежама

          СПЕЦИЈАЛНЕ службе Велике Британије и САД користиле су социјалне мреже - нарочито Twitter, YouTube и Facebook - да би шириле своје дезинформације и пропаганду и манипулисале масовном свешћу.

          Ово је, позивајући се опет на „електронски архив“ Едварда Сноудена, објавио бивши репортер „Гардијана“ Глен Гринвалд који је у том британском листу први и почео да пише о застрашујућим размерама америчко-британске електронске шпијунаже и контроле интернета и приватности.

          Гринвалд  се овога пута огласио у интернет-листу The Intercept, а својој основној тврдњи ддодао је наглашавање да су специјалне службе Вашингтона и Лондона на исти начин подстицале“протестна расположења у разним земљама“.

          „Сноуденови документи разоткривају како су коришћене социјалне мреже за ширење западне идеологије и лажних информација о политичарима који нису били по вољи Американцима и Британцима“ - написао је Гринвалд.

          У његовом тексту су наведени одломци извештаја Центра за владине везе Велике Британије под називом „Психологија: нови степен развоја веза“.

          А у цитираним деловима извештаја се може прочитати како су се 2010. године сарадници специјалних служби Велике Британије, Канаде, Новог Зеланда, Аустралије и САД договарали о методима дискредитације „страних влада“ уз помоћ „пропаганде“, „обмана“, „специјалних порука“ и „специјалних прича“ које ће се ширити социјалним мрежама.

          У истом извештају је као главни циљ одређено: коришћење онлајн технологија за провоцирање одређеног догађаја у реалном или виртуелном простору.         

          Овоме је придодат и: одабир новинара који се „могу користити за ширење неопходних информација“.

          Гринвалд-Сноуденова нова открића  појавила су се након што се разоткрило да су Американци преко USAID покушавали да на Куби створе социјалну мрежу ZunZuneo као микс Twitterа и класичног сајта. Са крајњим циљем да ZunZuneo испровоцира револуцију која би оборила кубанско руководство.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари