Влада Баварске одустала од поновног објавливања Хитлеровог „Мајн Кампфа“

ШТА ЋЕ СЕ СА ЈЕДНИМ ОД НАЈОЗЛОГЛАШЕНИЈИХ ТЕКСТОВА XX ВЕКА ДОГОДИТИ НАКОН 2015. ГОДИНЕ?

  • Баварска влада саопштила је да је одустала због жестоких критика удружења преживелих холокауст. Адолф Хитлер је „Мајн Кампф“ написао 1924. и 1925. у затвору у који је смештен након неуспелог пуча
  • До 1945. „Мајн Кампф“ се продао у готово десет милиона примерака, а један од разлога за висок тираж била је и чињеница да су ту књигу добијали војници, али и брачни парови приликом венчања (уместо Библије која се делила до доласка националсоцијалиста на власт 1933.)

         ЈЕДНА од најозлоглашенијих књига у историји човечанства, „Мајн Кампф“ (Моја борба) Адолфа Хитлера, ни након готово 90 година од објављивања немачку јавност не оставља на миру.

         Пре две године влада немачке савезне државе Баварске одлучила је да 2015. дозволи поновно објављивање књиге „Мајн Кампф“ нацистичког вође Адолфа Хитлера. С обзиром на то да се изворни издавач налазио у баварској престоници Минхену, Баварска је након Другог светског рата, постала власница ауторских права.

         Тада је одлучено да се забрани свако штампање и дистрибуција тог злогласног памфлета. Пре две године тадашња баварска влада одлучила је да суфинансира поновно, али овога пута коментарисано издање „Мајн Кампфа“. Излазак је био планиран за 2015. када званично истичу ауторска права. Ту одлуку подржао је и баварски парламент.

         Међутим, почетком ове седмице, баварска влада се предомислила и повукла одлуку о објављивању коментарисаног издања „Моје борбе“. Та одлука у почетку је изазвала недоумице у баварском парламенту јер је тиме заправо поништена и одлука тог тела којом је одобрено поновно издавање Хитлеровог програмског текста.

         „У суштини одлучујуће је оно шта каже баварски парламент, а не влада“, изјавио је један посланик владајуће Хришћанско-социјалне уније (CSU).

         Представници социјалдемократске и зелене опозиције у баварском парламенту били су, наравно, још оштрији и изненадну и неочекивану одлуку Владе назвали „кораком уназад“ и „безобразлуком прве категорије“. Сам председник баварске владе, а уједно и председник CSU, Хорст Зехофер објаснио је да додуше нема ништа против научног суочавања са Хитлеровом књигом, али да има проблема с чињеницом да би његова влада могла да буде та која дистрибуира то злогласно дело које је забрањено од 1945. године.

         Из угледног Института за савремену историју из Минхена, којем је Баварска влада пре две године ставила у задатак да почне да ради на коментарисаном издању „Мајн Кампфа“ још нема реакција на нову одлуку власти. Саопштено је само да Институт „и даље ради“ на том одговорном задатку.

         Шта ће се с тим пројектом који плаћа сама баварска влада односно порески обвезници, 2015. догодити, за сада није познато. До сада је за обраду спорног дела потрошено преко 500.000 евра државног новца.

         Но идеја о вађењу „Моје борбе“ из бункера је и пре две године наишла на чуђење и недоумице код многих који су тврдили да ширење националсоцијалистичке пропаганде ни у ком случају не сме да буде нешто с чиме би могла да буде повезана баварска влада. Многима се и од саме помисли на то да би Хитлеров пропагандни текст, без обзира на промењени облик, могао да се нађе на тржишту у издању Баварске државне канцеларије, дизала коса на глави.

         Одлуку да се „Мајн Кампф“ и даље држи подаље од широке публике, поздравила је бивша председница Централног већа Јевреја у Немачкој Шарлоте Кноблох.

         „Хитлерово дело, у томе се научници слажу, испуњено је презиром према човеку и испуњава услове кривичног дела ширења националне и расне нетрпељивости“, рекла је Кноблох.

         Баварска влада саопштила је да је одустала од поновног објављивања Хитлерове књиге управо због жестоких критика удружења преживелих холокауста. Адолф Хитлер је „Мајн Кампф“ написао 1924. и 1925. у затвору у који је смештен након неуспелог пуча.

         До 1945. „Мајн Кампф“ се продао у готово десет милиона примерака, а један од разлога за висок тираж била је и чињеница да су ту књигу добијали војници, али и брачни парови приликом венчања (уместо Библије која се делила до доласка националсоцијалиста на власт 1933.).

         Такође, „Мајн Кампф“ током владавине националсоцијалиста није смео да се продаје у антикваријатима да то не би утицало на смањење тиража.

         (Deutsche Welle)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари