Украјина усвојила закон о новом рату, али је плаши што ће морати да напада

КИЈЕВСКИ РАЖИМ ЈЕ СВЕСТАН ДА МУ ПРЕТИ МОМЕНТАЛНИ ДЕБАКЛ НА БОЈНОМ ПОЉУ

  • Ако украјинске трупе не пређу границу са Русијом – она се може и не умешати у рат
  • Кијев највише плаши то што Немачка и Француска не желе даље заоштравање ситуације. Њима треба мирно разрешење конфликта и враћање повољној економској сарањи са Русијом                

Пише: Ростислав ИШЋЕНКО

          УКРАЈИНСКЕ власти свој новоусвојени закон о реинтеграцији Донбаса представљају као неку своју велику победу.

          Посебно се поносе тиме што су по први пут „агресора назвали агресором”.

          Међутим, ништа ту није први пут. Већ безмало четири године слушамо да Доњецка и Луганска Република „окупиране територије”, а да је Русија – окупант.

          Нови закон једино омогућава да се схвати шта је данас Украјина.

          Она је у марту 2014-те изгубила Крим, али о њему у закону нема ни речи. На полуострву у шали говоре: зато што је Русија заиста на Криму. А у Донбасу су Мински споразуми који нису по вољи Кијеву јер ће Украјина, у складу са њима, постати федерација.

          Порошенков режим не крије да нема намеру да их реализује. Зато је закон о реинтеграцији Донбаса фактички алтернатива Минским споразумима.

          Гледано из угла међународног права, закон о реинтеграцији је ништаван, а Мински споразуми су документ међународног карактера. Још су потврђени резолуцијама Савета безбедности УН

          Закон о реинтеграцији Порошенку даје пуну слободу у отпочињању новог рата и увођењу ратног стања.

          Само, Украјина ће морати да напада. Кијески режим тиме није одушевљен. И, не само зато што му прети моментални дебакл на бојном пољу.

          Ако украјинске трупе не пређу границу са Русијом – она се може и не умешати у рат.

          Кијев највише плаши што Немачка и Француска не желе даље заоштравање ситуације. Њима треба мирно разрешење конфликта и враћање повољној економској сарањи са Русијом.

          Европска унија неће подржавати Кијеву провоцирању војног сукоба са Русијом, а источноевропске државице немају ресурсе да му самостално помогну.

          Сједињене Државе тешко да ће ризиковати да крену против немачко-француског консензуса.

          Све у свему, уводити ратно стање ради рата са Русијом није баш згодно. Зато, пошто украјинске власти не желе да признају да се у Донбасу ради о грађанском рату, нови закон у суштини ништа не мења.

          Неки у Кијеву – попут посланика из Порошенкове партије Александра Черњенка – чак почињу да подозревају да ће новоусвојени закон чак олакшати трговину са „агресором”, дакле – Русијом...

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари