THE LOS ANGELES TIMES: Могућа је и војна конфронтација САД и Кине

БЕЛА КУЋА ПОД ПРИТИСКОМ КОНГРЕСА САД ДА СЕ АГРЕСИВНИЈЕ ПОСТАВИ ПРЕМА ПЕКИНГУ

  • Амерички лист наводи да се Пентагон боји да Кина настоји да успостави фактичку контролу над деловима стратешког међународног пловног пута и да зато за Барака Обаму разрађује варијанте узвратних мера. А те мере укључују и упућивање у регион ратних бродова
  • THE DIPLOMAT: Односи између САД  и Кине улазе у „преломну фазу”. Вашингтон на рискантне кораке подстичу и теорије да ће убрзо доћи до „краха Кине”. Амерички експерт Дејвид Шамбо чак предвиђа „скори крај Комунистичке партије Кине”

         ПОЗИВАЊЕ  на оштре мере према Кини, које се све чешће чује у војним круговима САД, може довести до конфронтације међу њима – оценио је The Los Angeles Times.

         За илустрацију је навео да Кина од почетка маја држи на оку амерички ратни брод USS Fort Worth, што сведочи о нарастајућој напетости у односима САД и Кине које су конкуренти у борби за богате ресурсе Јужног Кинеског мора.

         Исти лист наводи да се амерички војни врх боји да Кина настоји да успостави фактичку контролу над деловима стратешког међународног пловног пута и да зато за Барака Обаму разрађује варијанте узвратних мера. А те мере укључују и упућивање у регион ратних бродова.

         LA Times тв рди да се Бела кућа налази под притиском Конгреса САД да се агресивније постави према Кини.

         Примера ради, амерички сенатор Боб Коркер упозорава Белу кућу и Пентагон:

         „Не видим да је Кина платила за оно што чини у Јужном и Источном Кинеском мору. Због тога САД губе ауторитет у региону”.

         И The Diplomat оцењује да Вашингтон и Пекинг „улазе у нови период напетости”. И наглашава: долазак нових америчких ратних бродова и авиона – представљаће изазов суверенитету Кини у Јужном Кинеском мору.

         Овај кинески лист подвлачи да би „потез са бродовима и авионима” имао карактер провокације и да би могао довести до сукоба америчких и кинеских војних снга.

         The Diplomat даље пише да односи између САД  и Кине улазе у „преломну фазу” и да Вашингтон на рискантне кораке подстичу и теорије да ће убрзо доћи до „краха Кине” (амерички експерт Дејвид Шамбо чак предвиђа „скори крај Комунистичке партије Кине”).

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари