ТЕМИРГАЛИЈЕВ: ОЕБС на референдум Косова дошао без позива Србије, а Крим бојкотује

КРИМСКЕ ВЛАСТИ ОПТУЖУЈУ ОРГАНИЗАЦИЈУ ЗА ЕВРОПСКУ БЕЗБЕДНОСТ И САРАДЊУ ЗА ПРИМЕНУ ДУПЛИХ СТАНДАРДА

  • „Нажалост, принуђени смо да оптужимо ОЕБС за примену дуплих стандарда према властима Републике Крим. Желео бих да напоменем да ОЕБС у јулу 2010. године - када је Међународни суд УН у Хагу разматрао ситуацију око проглашења независности Косова - не само да је учествовао на референдуму, већ је и подржао доношење одговарајуће одлуке” — рекао је вицепремијер Крима Рустам Темиргалијев
  • Посебно је указао: да је ОЕБС донео одлуку о учешћу у праћењу референдума о независности Косова без позива централних власти Србије
  • Крим очекује да излазност на референдуму буде око 80 одсто и да исти проценат гласача подржи припајање полуострва Русији

         КРИМСКЕ власти оптужују Организацију за европску безбедност и сарадњу за примену дуплих стандарда према Криму, изјавио је први заменик председника Савета министара Крима Рустам Темиргалијев.

         Он је напоменуо да је тренутни председник ОЕБС, министар иностраних послова Швајцарске Дидије Буркхалтер изјавио да ОЕБС не прихвата позив Крима за праћење референдума на Криму 16. марта, као и да сматра његово одржавање незаконитим.

         „Нажалост, принуђени смо да оптужимо ОЕБС за примену дуплих стандарда према властима Републике Крим. Желео бих да напоменем да ОЕБС у јулу 2010. године - када је Међународни суд УН у Хагу разматрао ситуацију око проглашења независности Косова - не само да је учествовао на референдуму, већ је и подржао доношење одговарајуће одлуке” — рекао је Темиргалијев.

         Он је нагласио даје ОЕБС донео одлуку о учешћу у праћењу референдума о независности Косова без позива централних власти Србије.

         „Желим да напоменем да је према међународној конвенцији УН једно од најважнијих права и слобода људи, па и Кримљана, право на самоопредељење и ниједна међународна норма не садржи забрану одржавања локалног референдума и — тим пре — имплементацију резултата изражавања воље народа” — истакао је Термигалијев.

         Он је потврдио да Крим рачуна да добије статус републике у саставу РФ, уколико се Кримљани на референдуму одлуче за припајање Русији.

         „То ће бити статус који подразумева максималну аутономију. Постојаће парламент и председник републике. Крим ће бити држава, моћи ће да доноси одлуке, на пример, о давању језику статуса државног” — рекао је Темиргалијев.

         Руководство Републике Крим било је спремно за блокирање база података с бирачким списковима од стране Министарства правде Украјине, сада су сви бирачи Републике регистровани и моћи ће да гласају, изјавио је Темиргалијев.

         „Министарство правде Украјине потпуно је блокирало све базе података које су у надлежности тог министарства. Конкретно, ми у овом тренутку не можемо на полуострву да обављамо трансакције везане за купопродају некретнина, не можемо да региструјемо бракове и друге промене статуса грађана” — рекао је је Темиргалијев.

         По његовим речима,”главни циљ” такве „непријатељске акције” званичног Кијева је „блокирање базе података са бирачким списковима”.

         „Желим да нагласим да смо се ми припремали за то. У овом тренутку имамо све бирачке спискове, зато што су на Криму 2012. године одржани избори за Врховну Раду Украјине, физички имамо све спискове, све податке о свим бирачима. Сваки грађанин Крима ће добити позив, биће стављен и већ је стављен на бирачке спискове и моћи ће мирно да гласа” — казао је Темиргалијев.

         Он је рекао да референдум на Криму може да буде неважећи уколико на њега изађе мање од 50 одсто бирача, али да власти предвиђају да ће излазност бити око 80 одсто.

         „Референдум може бити неважећи уколико на бирачка места изађе мање од 50 одсто Кримљана Међутим, према свим истраживањима, излазност ће бити веома висока, преко 80 одсто. И, напомињем, око 82 одсто Кримљана тренутно подржава улазак Републике Крим у Руску Федерацију” — казао је Темиргалијев.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари