Тајкун-Порошенко лишио тајкуна-Коломојског положаја губернатора Дњепропетровске области

СМЕЊЕНИ МИЛИЈАРДЕР ОДРЖАВАЊЕ СВОГ „ДЊЕПРОМАЈДАНА“ ПОМЕРИО ЗА СУБОТУ

Петар Порошенко и Игор Коломојски

  • Нејасно је шта ће даље бити са три добровољачка батаљона која је досад финансирао и контролисао Коломојски. Шеф украјинске државне безбедности Валентин Наливајченко, којег чак и у Кијеву сматрају „америчком марионетом“, објавио да се „више неће толерисати ничије џепне армије“

        УКРАЈИНСКИ председник Петар Порошенко сменио је милијардера Игора Коломојског, Јеврејина-тајкуна који му је главни политички и бизнис-ривал, са положаја губернатора Дњепропетровске области.

        Порошенко, који је и сам тајкун-милијардер, овај свој потез је повукао на само седам сати пред почетак „народног већа“ које је у скривеној режији Коломојског било планирано у Дњепропетровску.

        Одмах после смене је тај потенцијални „Дњепромајдан“ померен за суботу.

         „Операцију“ уклањања утицајног тајкуна, Порошенко је извео уз директну подршку Американаца који су проценили да би „сепаратизам Коломојског“ могао да испровоцира даљи распад Украјине.

        Нејасно је шта ће даље бити са три добровољачка батаљона која је досад финансирао и контролисао Коломојски.

        Шеф украјинске државне безбедности Валентин Наливајченко, којег чак и у Кијеву сматрају „америчком марионетом“, објавио да се „више неће толерисати ничије џепне армије“.

        Нешто слично је потом изјавио и сам Порошенко.

        Неки кијевски експерти процењују да ће уклањање Коломојског самим Американцима олакшати даље преузимање контроле над украјинском економијом.

        Дмитриј Песков, прес-секретар Владимира Путина, одбио је да коментарише уклањање Коломојског. Нагласио је да постављање и смењивање губернатора у Украјини није тема којом се бави Кремљ.

        Између Коломојског и украјинских власти се 19. марта распламсао сукоб након што је Врховна Рада усвојила предлог закона о смањењу кворума за скупштину акционара са 60 на 50 одсто плус 1 акција. Те измене лишавају олигарха контроле над највећом украјинском нафтном компанијом „Укрнафта“. У државном власништву налази се 50 одсто плус једна акција. Међутим, структуре групе „Приват“ Коломојског, које контролишу 42 одсто акција, раније су могле да блокирају одржавање скупштине и одлуке које предлаже држава. Према усвојеном предлогу закона, олигарх ће такође бити дужан да исплати држави дивиденде које се мере милијардама.

        Истог дана када је са функције председника извршног одбора државног оператера украјинских нафтовода „Укртранснафта“ смењен Александар Лазорко, који се сматрао човеком Коломојског, појавила се информација да су зграду те компаније заузели људи с аутоматским пушкама на челу са олигархом. Међутим, после извесног времена министар унутрашњих послова Арсен Аваков је изјавио да су државни органи успоставили контролу над седиштем „Уктранснафте“. Премијер Арсениј Јацењук захтева да се покрене кривични поступак због тога што је „Укртранснафта“ незаконито узимала нафту у пролеће 2014. године.

        У  понедељак, 23. марта, Наливајченко оптужио је чланове губернаторске администрације Коломојског да помажу бандитским групацијама. А председник Украјине Петар Порошенко је изјавио да ће стати на крај „приватним армијама“.

Касније се у украјинским медијима појавила информација да добровољачки батаљони с оружјем у рукама иду ка Кијеву. Према сазнањима листа „Вести“, то је „везано за ситуацију с Коломојским“.

        У јуну прошле године Истражни комитет Русије расписао је међународну потерницу за Коломојским због оптужби за организовање убистава, коришћења забрањених средстава и метода ратовања, ометања новинара у раду и киднаповање људи. Кривични поступак против њега покренут је 18. јуна. Добар део његове имовине на територији РФ је заплењен.

        Смењивање сведочи о великој кризи украјинске власти и фијаску политике коју је наметнуо Запад - ово је у интервјуу агенцији ТАСС изјавио председник одбора Државне Думе Русије за Заједницу Независних Држава, евроазијске интеграције и везе са сународницима Леонид Слуцки.

         „Под заставом европских интеграција Украјина се враћа у време анархије и олигархијског управљања. ту чан ни не мирише на демократију“ - констатовао је Слуцки.

        Он је подсетио да се „све то догађа током велике економске кризе у земљи, нагле девалвације гривне и неспособности државе да извршава своје социјалне обавезе“.

        По мишљењу Слуцког, Украјина у таквој ситуацији може да очекује нове потресе и народне немире, али овај пут не у име одбране демократских вредности, већ за интересе тајкуна.

         „Сасвим је могуће да ћемо ускоро бити сведоци новог, овај пут олигархијског мајдана. И, судећи по догађајима у Украјини, Порошенко ће морати да тражи од Запада војну помоћ не за гушење устанка у Донбасу, већ, врло вероватно, за борбу против плаћеничке армије свог некадашњег евромајданског саборца Коломојског“ - истакао је он.

        По мишљењу лидера Праведне Русије Сергеја Миронова, смењивањем Коломојског, председник Украјине Петар Порошенко „отворио је нови фронт“.

         „Сваки стратег, чак и неискусан, увек зна да се не смеју допустити два фронта. Рат на два фронта увек се завршава поразом оних који воде такав рат. Суштински, смењивањем Коломојског, Порошенко сам себи отвара нови фронт са свим последицама које из тога проистичу“ - сматра Миронов.

        Он је борбу двојице украјинских тајкуна назвао „борбом паукова у тегли“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари