Рахој поручио Каталонији: Суверенитет државе припада целом народу Шпаније

„МАС ПРЕДЛАЖЕ КРАЈ ДЕМОКРАТИЈЕ И ДРЖАВЕ

КОЈА НАС СПАЈА ВЕКОВИМА - ТО НЕЋУ ДОПУСТИТИ“

Маријано Рахој

  • Тужбу Уставном суду Шпаније против одлуке каталонског парламента о отпочињању процеса отцепљења поднело Државно правобранилаштво Шпаније
  • О подношењу тужбе званично ће бити обавештен 21 политичар у Каталонији који је непосредно учествовао у доношењу резолуције о независности, укључујући председника каталонског парламента Карме Форкадела, председништво законодавног органа, вршиоца дужности председавајућег Женералитета (владе Каталоније) Артура Маса и чланове његове владе
  • Сви ће бити обавештени и да могу бити оптужени за непоштовање закона и лишени својих функција

         ВЛАДА Шпаније донела је на ванредној седници одлуку да поднесе тужбу Уставном суду због незаконитости резолуције каталонског парламента о почетку процеса стицања независности.

         Каталонски парламент је у понедељак покренуо процес одвајања те аутономије од Шпаније, доневши одговарајућу резолуцију. Председник Владе Шпаније Маријано Рахој изјавио је да је тај корак незаконит и да нема последице.

         Државни савет (највиши саветодавни орган владе Шпаније) је јуче предложио кабинету министара да поднесе тужбу Уставном суду.

         „Они предлажу крај демократије и правне државе која нас је спајала током векова. Ми то не можемо да допустимо. Ја то нећу дозволити“ - изјавио је Рахој.

         Он је напоменуо да је Влада добила одговарајуће предлоге од Државног савета „који сматра да је прекршен Устав Шпаније“.

         „То није мишљење Владе, то је закључак главног консултативног органа“ - изјавио је Рахој.

         Он је резолуцију коју је донео каталонски парламент назвао „неповиновањем државним институцијама“ које „представља очигледно кршење суштине шпанског Устава“.

         „Ради се о заштити целе земље. Говоримо о заштити суверенитета нације. То је оно што неки доводе у питање. Они покушавају да доведу у питање целовитост Шпаније. Али, тај суверенитет припада целом народу Шпаније“ - рекао је Рахој.

         Тужбу је већ поднело Уставном суду  Државно правобранилаштво Шпаније (саставни део Министарства правде).

         Генерални државни правобранилац Марта Силва де Лапуерта поднела је одговарајућу тужбу.

         О подношењу тужбе званично ће бити обавештен 21 политичар у Каталонији који је непосредно учествовао у доношењу резолуције, укључујући председника каталонског парламента Карме Форкадела, председништво законодавног органа, вршиоца дужности председавајућег Женералитета (владе Каталоније) Артура Маса и чланове његове владе.

         Такође, они ће бити обавештени да могу бити оптужени за непоштовање закона и лишени својих функција.

         Уставни суд Шпаније треба у среду да донесе одлуку да ли ће прихватити тужбу. Уколико Уставни суд прихвати тужбу, важење резолуције ће бити замрзнуто на пет месеци, током којих Уставни суд треба да донесе пресуду.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари