ПУШКОВ: Обама би да Русију увуче у нови хладни рат, а Путина да изолује и игнорише

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ НИЈЕ ПОТВРДИО ПИСАЊЕ NEW YORK TIMES, АЛИ ГА НИЈЕ НИ ДЕМАНТОВАО

  • Замољена да прокоментарише тврдњу њујоршког листа, портпаролка Сетјт департмента, Џен Псаки, рекла само ово и оволико: „Наш „руски курс” сада је: радити заједно када год је то могуће – на пример, поводом Ирана и хемијског оружја, а јасно износити своју позицију када смо забринути као поводом Украјине”
  • САД мењају стратегију према Русији и спремају се да нам објаве нови хладни рат, процењује московски американолог Вероника Крашењиникова

         ЗВАНИЧНИ Вашингтон није потврдио писање утицајног дневног листа New York Times да САД намеравају да потпуно преиспитају своје односе са Русијом и да се врате „политици глобалног обуздавања Москве” коју је 1947. године описао Џорџ Кенан. Али, није га ни демантовао.

         Замољена да прокоментарише ту тврдњу њујоршког листа, портпаролка Сетјт департмента, Џен Псаки, рекла је само ово и оволико:

         „Наш „руски курс” сада је: радити заједно када год је то могуће – на пример, поводом Ирана и хемијског оружја, а јасно износити своју позицију када смо забринути као поводом Украјине”.

         Упркос овом и-да-и-не, у Москви писање New York Times схватају сасвим озбиљно.

         САД мењају стратегију према Русији и спремају се да нам објаве нови хладни рат, оценила је директорка Центра за међународну журналистику и истраживања МИА „Русија данас” Вероника Крашењиникова.

         Аутор чланка у NYTсматра да ће се председник САД Барак Обама сконцентрисати на изолацији Русије од политичких и економских веза са светом.

         „Тај чланак се може сматрати званичном најавом новог приступа Русији. То личи на објаву новог хладног рата” — истакла је Крашењиникова.

         По њеним речима, у преостале две и по године председничког мандата, Обама ће покушавати да минимизује препреке које поставља и представља Русија.

         Заоштравање односа између Русије и Запада почело је у светлу  политичке кризе у Украјини, након што је Кијев одбио да потпише споразум о придруживању ЕУ.

         Присталице евроинтеграција Украјине изашле су на „евромајдан” да митингују, што је на крају довело до уличних немира и смене власти у земљи.

         Иако за то није имала никаква овлашћења, Врховна Рада је сменила председника Виктора Јануковича, променила устав и расписала председничке изборе, који ће бити одржани 25. маја.

         Москва оспорава легитимност тих одлука, Запад подржава нове кијевске власти. Више источних региона одбило је да се потчини новој влади, а због повећања антируског расположења у Украјини, тај став је све чвршћи.

         Украјина је за Вашингтон постала „последња кап”, процењује Крашењиникова.

         Без обзира на развој ситуације у тој земљи, промена „руске стратегије” САД би се свакако догодила.

         „Основна замерка Вашингтона састоји се у томе што Москва води независну политику и не реализује интересе Вашингтона” — истиче он.

         Потврда нове америчке политике биће избор амбасадора у Русији. New York Times наводи, позивајући се на изворе у Белој кући, да председник Обама намерава да на ту функцију именује Џона Тефта.

         Бела кућа за сада делује постепено, обазриво.

         Увођење ширих санкција одразило би се и на привреди Евопске уније, што Брисел неће подржати.

         Штавише, Вашингтон намењује и Кини активну улогу против Русије.

         „Тешко да Кина намерава да извршава задатке Вашингтона, као и друге државе БРИКС, на које се мора раучнати. У данашњем свету, Вашингтону неће успети да изолује Русију” — уверена је Крашењиникова.

         Коментаришући исти текст утицајног њујоршког листа, председник спољнополитичког комитета Државне Думе, Алексеј Пушков, проценио је: „Обама има намеру да посегне за новом варијантом хладног рата. Намера му је да изолује и игнорише Путина, а да Русију претвори у парију”.

         Готово идентичну процену има и амерички публицист Стив Вајсман који тврди да САД још од Била Клинтона настоје да обуздавају Русију и наглашава да ће Обама тај курс покушати да претвори у „стратешко обуздавање”.

         Американци поводом Украјине имају план максимум – трајно одвојити Кијев од Москве (прва фаза: увлачење у ЕУ). Али и план-минимум (ако први не успе): изазвати рат између Русије и Украјине (да би проливена крв учинила немогућим свако уједињење).

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари