Орбан објавио да ће деприватизовати половину банака и 6-7 стратешких компанија

НАЈТЕЖИ УДАРАЦ ВАТРЕНИМ ПОБОРНИЦМА НЕОЛИБЕРАЛНОГ КАПИТАЛИЗМА У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

Виктор Орбан

  • Жели да ренационализоване енергетске и комуналне компаније након тога две године раде без добити, ради снижавања цена својих услуга, како би мађарска привреда постала конкурентнија и могла да се развија
  • Предложене мере највише ће погодити аустријске банке. Обим кредита које су оне дале у Мађарској (како у еврима, тако и у форинтама) премашује 21 милијарду евра
  • Орбан је већ преузео контролу над Мађарском централном банком, а средином јуна ове године је Међународном монетарном фонду поручио да затвори биро у Будимпешти

         МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан открио је у интервјуу, који је прошлог петка дао мађарском радију, да његова влада планира да национализује, односно деприватизује, шест до седам компанија које се баве комуналним услугама, како би се снизиле цене енергије за домаћинства и ревитализовала привреда.

         „Још не могу открити појединости“, рекао је Орбан, „али ми стално разговарамо о поновном откупу, или враћању у државне руке, најмање шест или седам озбиљних компанија, које су претходно биле приватизоване“, преноси Будапест Бусинесс Јоурнал.

         Иако није појаснио детаље овог плана, Орбан је наставио с обећањима да ће Фидесова влада, уколико буде поновно изабрана, ренационализовати комуналне компаније које би након тога две године радиле без добити, ради снижавања цена својих услуга, преносе медији у региону.

         У марту је државна енергетска компанија, потписала уговор о куповини мађарске подружнице немачке компаније Е.ОН.

         „Након избора, следећа мађарска влада мораће одговорити на питање, како снизити цену енергије на ниво америчких цена, како бисмо били конкурентни на светском тржишту“, закључио је Орбан.

         Мађарска влада повукла је многе „контроверзне“ потезе, како би пронашла свој пут изласка из кризе. За разлику од већине земаља Европе, које према препорукама страних финансијских институција, распродају остатке државне имовине, и терет кризе сваљују на грађане, пут којим је Мађарска кренула је супротан.

         Уместо даљње приватизације, одлучили су се за враћање стратешких компанија под државну контролу, што им може бити једна од полуга у борби с кризом.

         Овај потез, враћања комуналних и енергетских компанија у државно власништво, осим снижавања цена грађанима, може бити и мера за подстицање привреде.

         Наиме, Европа има већу цену енергије него САД или Азија, те је на тај начин њена индустрија аутоматски мање конкурентна.

         Али, ово није све! Орбан је истовремено саопштио да би најмање 50 посто банкарског сектора Мађарске требало да буде у националном власништву.

         Чињеница да велики део банкарске сфере припада страним компанијама указује на стварање „нездраве ситуације“ - оценио је Орбан.

         Кабинет намерава вратити 50 посто тог сектора у мађарско власништво, најавио је премијер, не презицирајући како би постигао тај циљ.

         Поред тога, шеф владе је предложио да се кредити које су узели мађарски привредници у еврима и швајцарским францима претворе у националну валуту. Према подацима мађарских надзорних органа, задуженост малих и средњих предузећа у страној валути износи око 3,3 милијарде евра.

         Предложене мере највише ће погодити аустријске банке. Обим кредита које су оне дале у Мађарској (како у еврима, тако и у форинтама) премашује 21 милијарду евра.

         У највећим аустријским кредитним институцијама које послују у Мађарској, укључујући и Раиффеисен, још увек нема коментара поводом владиних намера. Међутим, њихове деонице одмах су пале за 0,5 до 2,5 посто.

         Како предвиђају аналитичари, вероватноћа да ће Орбан испунити своју претњу је прилично висока. Тим пре што би му мера претварања кредита у националну валуту омогућила да заради додатне бодове у политичкој борби.

         Орбан је већ преузео контролу над Мађарском централном банком, а средином јуна ове године Међународном монетарном фонду је поручио да затвори свој биро у Будимпешти „јер не постоје никакви разлози који би оправдали његово присуство, будући да Мађарска још ове године намерава да исплати сав дуг пре уговором предвиђеног рока који истиче крајем 2014.“.

         Одлука владе земље која је чланица Европске уније да национализује или „реприватизује“ стране приватне компаније је најтежи ударац који су могли претрпети ватрени поборници неолибералног капитализма који сматрају како држава не сме бити највећи послодавац, наручилац и улагач него само и искључиво јавни сервис грађана.

         Упркос томе, Орбан не одустаје од своје одлуке и поручује: „Немојте ми само рећи да је то национализација!“, пренео је Financial Times.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари