ОБАМА: Није ми 2013. најгора у каријери, а 2014. биће година новог успона за САД

НАГЛАСИО ДА СНОУДЕНА МОГУ ОСЛОБОДИТИ КРИВИЦЕ САМО СУД И МИНИСТАРСТВО ПРАВДЕ САД

  • Амерички председник на завршној годишњој конференцији за медије говорио наглашено оптимистичким тоном и објавио - да америчка економија расте, да се отварају радна места и да САД повећавају своју енергетску независност
  • Посебно је подвукао: да „Иран неће моћи да направи атомско оружје”, да ће хемијско оружје Сирије бити уништено и да ће се амерички војници 2014. вратити из Авганистана. И закључио: „Све су то плодови умешне дипломатије” 
  • Оценио је да је бивши агент НСА Едвард Сноуден, нанео "непотребну штету" америчким обавештајним капацитетима инационалној дипломатији

         АМЕРИЧКИ председник Барак Обама оценио је данас да 2013. није била најгора година његовог мандата, као и да би 2014. могла да буде година новог успона за Америку, после дуге ере рецесије и спорог опоравка.

         У обраћању на крају године, уочи породичног празничног путовања на Хаваје, Обама је рекао да је, током периода који је провео у Белој кући, Америка имала успоне и падове.

         Упитан на конференцији за новинаре у Белој кући да ли је 2013. најгора година његовог председавања, Обама се насмејао и одговорио: „Не бих рекао да је тако."

         Амерички унутарполитички експерти процењују да је 2013. Била, у сваком случају, најтежа Обамина година. Упркос томе што је он – подвлачећи „црту испод 2013.” – говорио наглашено оптимистичким тоном.

         Указао је да америчка економија расте, да се отварају радна места, да САД повећавају своју енергетску независност.

         Посебно је нагласио: да „Иран неће моћи да направи атомско оружје”, да ће хемијско оружје Сирије бити уништено и да ће се амерички војници 2014. вратити из Авганистана.

         Све су то плодови – оценио је Обама – умешне дипломатије.

         Обамин рејтинг, према истраживањима, најнижи је или веома блиско најнижем, од када је започео мандат на месту председника САД, с обзиром да износи мање од 50 одсто подршке бирача. Тим поводом председник САД је рекао да је његов рејтинг варирао током целе његове каријере и да се, да је о томе бринуо, никад не би кандидивао на изборима.

Едвард Сноуден

         Обама је, међутим, рекао да су га погодили – почетно посртање његове здравствене реформе и неуспех у настојању да убеди Конгрес да усвоји мере за борбу против оружаног насиља, у светлу масакра у којем је, у децембру 2012. у основној школи у Њутону у Конектикату, убијено 20 деце и шесторо запослених.

         Председник САД, такође је поздравио расправу о улози Националне безбедносне агенције (НСА), али је оценио да је бивши агент те службе Едвард Сноуден, нанео „непотребну штету" америчким обавештајним капацитетима и националној дипломатији. Притом је одбацио могућност да сам амнестира или помилује Сноудена.

         Према њеоговим речима, питање – амнестирати Сноудена или не – треба да реше суд и Министарство правде САД.

         Обама је додао да још није донео никакву одлуку о програму НСА, али да би могао да измени неке његове делове који се односе на спорно прикупљање и складиштење снимака телефонских разговора.

         Он, међутим, поводом скандала изазваног разоткривањем размера шпијунских активности НСА, Американцима није имао шта да каже осим: „Уверен сам да НСА никога не прати унутар наше земље. Знам, људи се боје да могу бити праћени. Ми то имамо у виду”.

         Поводом Ирана и питања његовог нуклеараног програма, Обама је позвао америчке посланике да не уводе нове санкције Техерану, упозоривши да би то могло да омете дипломатске напоре да се ово питање реши.

         „Нема потребе за новим санкцијама против Ирана, не још”, оценио је Обама на конференцији за медије у Белој кући.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари