Нетањаху дефинише Израел као државу Јевреја у којој само они имају право на самоопредељење

ЖЕЛИ И ДА ЈЕВРЕЈСКО РЕЛИГИОЗНО ПРАВО И ТРАДИЦИЈЕ УЧИНИ „ИЗВОРОМ НАДАХНУЋА” ЗА ИЗРАЕЛСКО ЗАКОНОДАВСТВО

  • Поводом утврђивања у влади нацрта закона о новом дефинисању државе, Бењамин Нетањаху рекао: „Израел је национална држава јеврејског народа. У њој сваки грађанин има индивидуална права на којима инсистирамо, али само јеврејски народ има национална права. Све је то даровано само нашем народу у једној и јединственој држави”

         ВЛАДА Израела утврдила је текст закона о јеврејском карактеру државе који ће поднети Кнесету (парламенту) на усвајање.

         Како је и најављивано, прихваћени нацрт закона дефинише Израел као државу јеврејског народа, а Јевреје као једини народ који има право на самоопредељење у границама целе државе.

         „Израел је национална држава јеврејског народа. У њој сваки грађанин има индивидуална права на којима инсистирамо, али само јеврејски народ има национална права – заставу, химну и право сваког Јевреја да се досели у ову земљу, као и на друге националне симболе. Све је то даровано само нашем народу у једној и јединственој држави” – рекао је, образлажући смисао и усмерење закона, премијер Беамин Нетањаху.

         Израел има осам милиона становника, а петину чине Арапи који имају иста грађанска права као и јеврејска већина. На повратак својим кућама рачунају милиони Палестинаца који су у различито време побегли из Израела.

         Како јављају израелски електронски медији, постоје и алтернативне верзије истог закона и све ће бити предтављене парламенту и бити искоришћеене за уобличавање коначног текста.

         Њима се, поред осталог, предвиђа лишавање арапског статуса државног језика који би надаље имао само иврит.

         Спорове ће изазвати и институционализација јеврејског религиозног права и јеврејске традиције као „извора надахнућа” за савремено израелско законодавство.

         Владиним намерама се противе министри центристи, укључујучи и оне из партије Еш Атид која је довољно утицајна да може растурити владајућу коалицију и изнудити ванредне изборе.

         Лидер Еш Атид – министар финансија Јаир Лапид – поводом свега је упозорио: „Ми подржавамо идеју доношења закона, али не у овој форми и не сада”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари