Немци и Американци толико тесно сарађују у шпијунажи да је БНД постала привезак НСА

БИВШИ САРАДНИК НСА ТОМАС ДРЕЈК СВЕДОЧИО ПРЕД АНКЕТНИМ ОДБОРОМ НЕМАЧКОГ БУНДЕСТАГА

Томас Дрејк током протеста у Америци

  • Дрејк је немачким посланицима посебно указао да БНД – с обзиром на то колико је тесно сарађивала са НСА – није могла да не зна да америчка електронска шпијунажа масовно прати грађане Немачке и њихову електронску преписку
  • „Ћутање БНД је ужасно. Не треба очекивати да ће се појавити немачки Едвард Сноуден који ће са свега стргнути завесу” – упозорио је Дрејк

         НЕМАЧКА обавештајна служба (БНД) толико тесно сарађује са америчком НСА да је већ постала њен привезак, чиме потенцијално крши устав земље – објавио је лист Focus, позвавши се на бившег сарадника НСА Томаса Дрејка.

         Овај Американац је раније радио за специјалне службе САД, а у Немачкој је наступио као сведок пред анкетним одбором Бундестага који истражује деловање НСА.

         Дрејк је немачким посланицима посебно указао да БНД – с обзиром на то колико је тесно сарађивала са НСА – није могла да не зна да америчка електронска шпијунажа масовно прати грађане Немачке и њихову електронску преписку.

         Према његовим речима, БНД и НСА грађанима обе земље бацају у очи „криптолошку прашину” да би прикрили ниво своје повезаности и сарадње.

         Дрејк је отворено позвао владу Ангеле Меркел да боље контролише сопствену шпијунажу да би избегла „ефекат темпиране бомбе”.

         „Ћутање БНД је ужасно. Не треба очекивати да ће се појавити немачки Едвард Сноуден који ће са свега стргнути завесу” – упозорио је Дрејк.

         Он је анкетном одбору предочио да БНД активно снабдева САД обавештајним подацима који се потом користе за ударе америчких беспилотних летелица у разним деловима света.

         „Немачка је била коришћена и као платформа за развој беспилотних технологија” – открио је Дрејк који је од 2001. до 2006. радио у НСА над шпијунским програмима, па био  отпуштен због конфликта са руководством.

         Дрејк се после отпуштања суочио са оптужбом да је покушао да открије службену тајну, али је успео да избегне затвор. Њега је Сноуден назвао „крајње важним сведоком за расветљавање скандала са НСА”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари