Москва нове санкције ЕУ назвала неумесним, незаконитим и кратковидим

ПОД УДАРОМ И ТРИ НАЈВЕЋЕ НАФТНЕ КОМПАНИЈЕ - РОСЊЕФТ, ТРАНСЊЕФТ

И ЛУКОЈЛ - АЛИ ЊИХОВЕ АКЦИЈЕ БЛАГО РАСТУ

  • Забрана испоруке производа који могу бити употребљени у војне свхе или у војној производњи односи се на ових девет руских великих фабрика: „Калашников“, „Тулский оружејни завод“, „Сириус“, „Станкоинструмент, „Химкомпозит“, „Техмаш“,  „Високоточние комплексы“, „Алмаз-Антей“ и „Базалт“
  • Поред потпредседника Државне Думе Владимира Жириновског, на црној листи ЕУ  нашли су се и ови руски посланици Светлана Журова, Владимир Левичев, Игор Лебедев, Иван Мељников иАлександар Бабаков. А такође: генерални директор „Ростеха“ Сергеј Чемезов
  • Осим премијера ДНР Александра Захарченка, на удару су и ови функционери Доњецке Републике: Владимир Кононов, Мирослав Руденко, Андреј Пинчук, Андреј Родкин, Александр Караман, Георгиј Мурадов и Михаил Шеремет. А из Луганске Републике - њен нови премијер Генадиј Ципкалов

        ЕВРОПСКА унија је проширила снкције проти Русије на даље ограничавање доступа тржишту капитала за пет водећих руских државних банака, сужавање могћности руских нафтних компанија и главних војних фабрика на „осетљиве технологије“ и производе који могу имати у војну употребу.

        На удару су се нашла и 24 физичка лица из Русије, Новоросије и са Крима. Међу њима и премијер Доњецке Републике Александар захарченко и познати руски политичар Владимир Жириновски.

        Москва је нове санкције назвала неумесним и кратковидим и најавила своје - контрасанкције.

        Под санкцијама су се наше и водеће руске нафтне компаније, али су њихове акције данас, упркос томе, благо расле: у случају „Росњефти“ за  0,3%, „Трансњефти“ и „Лукојл“-а - за по 0,2%.

        Европска унија је својим „трећим пакетом“ санкција забранила својим компанијама да са руским сарађују у потрази за нафтом, поготовом у морским дубинама и на Арктику, као и у производњи нафте и гаса из уљаних шкриљаца.

        Брисел је посебним мерама ограничио доступ тржипту капитала ЕУ руским компанијама: „Оборонпром“, ОАК, Уралвагонзавод, „Росњефт“, „Трансњефт“ и „Газпром њефт“. Истовремено је инвеститорима из ЕУ забранио да им дају кредите са роковима враћања дужим од 30 дана, да купују њихове акције и нове вредносне папире и да њима тргују.

        Ова ограничења су постојала и у „другом пакету“, али су била везана за 90 дана.

        Забрана испоруке производа који могу бити употребљени у војне свхе или у војној производњи односи се на ових девет руских великих фабрика: „Калашников“, „Тулский оружејни завод“, „Сириус“, „Станкоинструмент, „Химкомпозит“, „Техмаш“,  „Високоточние комплексы“, „Алмаз-Антей“ и „Базалт“.

        Поред потпредседника Државне Думе Жириновског, на црној листи ЕУ  нашли су се и ови руски посланици Светлана Журова, Владимир Левичев, Игор Лебедев, Иван Мељников иАлександар Бабаков. А такође: генерални директор „Ростеха“ Сергеј Чемезов.

        Осим Захарченка, на удару су и ови функционери Доњецке Републике: Владимир Кононов, Мирослав Руденко, Андреј Пинчук, Андреј Родкин, Александр Караман, Георгиј Мурадов и Михаил Шеремет. А из Луганске Републике - њен нови премијер Генадиј Ципкалов.

        Брисел је на овај начин свој список индивидуалних санкција довео до 119 имена.

        Путинов прес-секретар Дмитриј Песков саопштио је да је Москва новим потезом ЕУ разочарана и да и нове санкције сматра незаконитим.

        Одреаговала је, наравно, и руска дипломатија.

        Министарство иностраних послова РФ је оценило да је Европска унија фактички направила избор против процеса мирног разрешења унутарукрајинске кризе, наводи се у саопштењу МИП РФ поводом новог пакета санкција ЕУ. 

         „Поводом изјаве председника Европског савета Хермана Ван Ромпеја од 11. септембра о ступању на снагу новог пакета антируских санкција, констатујемо следеће: одлучивши се за тај корак, ЕУ је практично направила свој избор против процеса мирног разрешења унутарукрајинске кризе, за који се очекује да ће га подржати све одговорне снаге у Европи“ - наводи се у саопштењу.

         „Постаје очигледна опредељеност појединих снага у ЕУ за даље заоштравање ионако напетих односа са Руском Федерацијом. 

        Сада, када је почео крхки мировни процес у Украјини, када је почела размена заробљеника, када, чини се, све снаге треба преусмерити од гомилања узајамних оптужби и ескалације санкција ка заједничком тражењу путева за излазак из унутарукрајинске кризе, такви потези изгледају нарочито неумесно и недалековидо“ - нагласило је руско министарство. 

        „Као што смо већ најавили, на те нове антируске санкције неће иозостати наша одговарајућа реакција“ - подвуло је МИП Русије. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари