Лавов и ове године славио СС-дивизију „Галичина”

МНОГИ УЧЕСНИЦИ МАРША БИЛИ ПОД МАСКАМА И УЗВИКИВАЛИ: „БАНДЕРА И ШУХЕВИЧ - ХЕРОЈИ УКРАЈИНЕ”

  • Даном оснивања дивизије (по одобрењу Немаца) сматра се 28. април 1943. године. У лето 1944. године Црвена армија је уништила ту дивизију поред украјинског града Броди

         ИНИЦИЈАТОРИ марша по центру Лавова били су представници организација „Родна земља” и „Студентско братство Степан Бандера”. Митингу су се придружили бајкери с украјинском националном симболиком – укупно око 500 људи. Притом, лица која су служила у СС дивизији „Галичина” нису учествовала у овој акцији.

         Током Нирнбершког процеса, сва лица која су званично била примљена у редове СС проглашена су за ратне злочинце, а сама организација је била забрањена.

         Наводи се да је овогодишњи марш одржан, упркос апелима градске управе Лавова да се ове године не одржавају никакве меморијалне свечаности. Без обзира на то што су организатори марша изјављивали да ће акција бити без речи, њени учесници су узвикивали пароле „Дивизија хероја СС 'Галичина'!”, „Ми Лавовљани смо најјачи!”, „Слава нацији – смрт непријатељима!”, „Бандера и Шухевич – хероји Украјине!”

         Наводи се да се пароле нису свиделе многим грађанима Лавова.

         Везано за то што су неки учесници акције крили лица иза тамних маски, један од њих је објаснио да их „прате тајне службе” и да крију своја лица због сопствене безбедности и безбедности својих породица.

         Дивизија СС „Галичина” је била војна формација састављена од украјинских добровољаца током Другог светског рата — створена је у западној Украјини са дозволом немачких окупационих власти. Даном оснивања дивизије „Галичина” сматра се 28. април 1943. године.

         У лето 1944. године Црвена армија је уништила ту дивизију поред украјинског града Броди.

         У међувремену, градска управа Кијева донела је одлуку да се не одржи војна парада у Кијеву 9. маја у част 69. годишњице победе у Великом отаџбинском рату.

         Уместо тога, кијевске власти намеравају да одрже низ других свечаности - концерт за ветеране рата и рада, представнике јавности из украјинских региона, а увече празнични ватромет у Кијеву.

         Према подацима историчара, у борбеним дејствима на територији Украјине погинуло је око три милиона совјетских војника, преко два милиона Украјинаца одведено је на принудни рад у Немачку током окупације.

         На територији Украјине потпуно или делимично је срушено више од 700 градова и 28 хиљада села, око 10 милиона људи остало је без крова над главом, уништено је преко 16 хиљада индустријских предузећа.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари