КРЕМЉ: Истрага мора бити објективна и слободна, а не - политичко судилиште

ЗАПАД ТРАЖИ НАЧИН ДА ФОРМИРА СВОЈ

„МЕЂУНАРОДНИ“ ТРИБУНАЛ ЗА МАЛЕЗИЈСКИ АВИОН

  • КАМЕРОН: „Позивам међународну заједницу да пронађе алтернативне могућности за формирање трибунала који би судио кривцима за малезијски Боинг“
  • ХОЛАНДСКА ДИПЛОМАТИЈА: Заједно са Малезијом, Аустралијом, Белгијом и Украјином изучавамо варијанте за вођење судског поступка које би биле алтернатива међународном трибуналу.Једна је: трибунал који би основало наших пет земаља. Друга: трибунал који би (већином гласова) основала Генерална скупштина УН. А трећа: суђење пред судом неке од наших пет земаља
  • ПЕСКОВ: Русија је више пута упућивала питања иследницима на која није добијала одговоре и изражавала жаљење што нема могућности да учествује у истрази, нити да сарађује са онима који је воде. Истрага мора узети у обзир СВЕ информације
  • ЧУРКИН: Оснивање трибунала пре објављивања резултата истраге представља покушај не да се пронађу кривци, већ да се - ОДРЕДЕ. Русија се доследно залаже за што хитније утврђивање узрока пада авиона на лету МН17 и привођење правди виновника трагедије

                РУСКИ вето на формирање међународног трибунала (резолуцијом Савета безбедности УН) који би реално судио Русији и Русима - наишао је на очекивани бес на Западу и у Украјини која је рачунала да ће избећи свој део одговорности.

                Британски премијер Дејвид Камерон, чија је влада последњих месеци чинила све што је могла да Србе прогласи за геноцидни народ па „попила“ руски вето, оптужио је Москву да је „препречила пут праведности“. Још је додао:

                „Позивам међународну заједницу да пронађе алтернативне могућности за формирање трибунала који би судио кривцима за малезијски Боинг“.

                Као да је само чекао миг, огласио се и украјински премијер Арсениј Јацењук који је изговорио:

                „Украјина је са својим партнерима почела да реализује план Б. Русија је ветом убедљиво показала да су руски терористи криви за обарање малезијског авиона и да постоји директна веза Кремља за погибију невиних људи. Русији не сме бити дозвољено да уништава систем међународних односа и да подрива ауторитет Савета безбедности УН“.

                Истакао се и секретар украјинског Савета за националну безбедност Александар Турчинов, један од главних пучиста, чак је затражио да Русији буде одузето право вета у СБ УН. Министарство спољних послова Хомандије објавило је да та земља - заједно са Малезијом, Аустралијом, Белгијом и Украјином - „изучава варијанте за вођење судског поступка које би биле алтернатива међународном трибуналу“.

        Једна од варијанти наводно је: трибунал који би основало тих пет земаља. Друга: трибунал који би (већином гласова) основала Генерална скупштина УН. А трећа: суђење пред судом неке од тих пет земаља.

        Москва све ово, наравно, није оставила вез директне или посредне реакције.

        Портпарол Владимира Путина - Дмитриј Песков - изјавио је да је Русија ставила вето на „међународни трибунал“ зато што не би био међународни и што би био „политичко судилиште“.

        „Русија се упорно држи линије која подразумева да истрага трагедије малезијског авиона буде реална и слободна од сваке политизације, да не буде политичко судилиште већ да дође до стварних криваца за погибију путника. Као што је више пута говорио и председник Путин, Русија је за обухватну истрагу и чиниће све што може да се утврди истина о тој трагедији. Главно је да се открије ко су кривци, а до њих може доћи само непристрасна и објективна истрага којој неће сметати политизација, ни политичка бука, којој ништа неће сметати“.

        Песков је истовремено изразио жаљење што Москва не добија одговоре на већину питања која поставља поводом катастрофе малезијског Боинга:

        „Русија је више пута упућивала питања иследницима на која није добијала одговоре и изражавала жаљење што  нема могућности да учествује у истрази, нити да сарађује са онима који је воде“.

        Песков је у име Кремља посебно указао: „Истрага мора узети у обзир све информације. А на том плану постоје моменти који код нас изазивају чуђење. У сваком случају, истрага мора бити непристрасна и објективна и доведена до краја. Понављам: истрага мора узети у обзир СВЕ информације и податке“.

Дмитриј Песков

        Песков није открио да ли Москва „међународни трибунал“ какав предлаже Запад сматра недовољно објективним“. Није се изјаснио ни поводом питања - да ли сматра могућим судски процес после истраге, какав предлажу земље које су „гурале“ трибунал. Нагласио је да је то „питање за правнике“.

        Песков је као „апсурдне“ одбацио тврдње из Кијева да је Русија - коришћењем вета у Савету безбедности УН - тобоже „признала своју кривицу“:

        „Кијев је ћутао када је Русија - и то више пута - питала где су материјали повезани са диспечерским преговорима са украјинске стране (у време обарања малезијског авиона). Чак никаквих објашњења није било. Зато су такве оптужбе Кијева и неумесне и потпуно апсурдне“.

        Московски медији преносе и изјаву сталног представника Русије у УН Виталија Чуркина да оснивање трибунала пре објављивања резултата истраге представља покушај не да се пронађу кривци, већ да се они ОДРЕДЕ.

        „Русија се доследно залаже за што хитније утврђивање узрока пада авиона на лету МН17 и привођење правди виновника трагедије. Руска делегација је учинила све што је у њеној моћи да СБ у што краћем року донесе резолуцију 2166. Приликом њене припреме инсистирали смо на уношењу одредби о неопходности спровођења свестране, темељне и независне истраге у складу са начелима међународне цивилне авијације и уз одлучујућу улогу ИКАО. Штавише, били смо потпуно отворени за хитно доношење још једне резолуције која би мисији за истрагу обезбедила приступ зони пада“ - подсетио је Чуркин.

        И кинески амбасадор у УН Лиу Џеи је позвао колеге да се држе заједничке одлуке.

        „Позивамо чланове СБ УН на јединство. Сада је веома важан компромис и да се узму у обзир сва мишљења. Видели смо да је до раскола у СБ дошло још пре гласања. Многи представници су били забринути након појављивања нацрта резолуције. Убеђен сам да та резолуција неће помоћи породицама жртава, неће помоћи да се утврде чињенице и пронађу починиоци. Ето зашто је Кина била уздржана приликом гласања“ - појаснио је кинески дипломата.

        Кина и други уздржани инсистирају на томе да је неопходно пронаћи кривце и тек потом решавати питање суђења. То се може учинити само путем истински отворене истраге.

        Своју заинтересованост за њу Русија показује кроз конкретне потезе, на које се, узгред, није одлучила ни једна од пет земаља-учесница истраге. Руски експерти нису ни ангажовани за стално у раду комисије која утврђује техничке околности.

        Кривични део истраге је потпуно тајан. Није био извршен ни налог генералном секретару из резолуције 2166 да достави Савету безбедности предлоге о варијантама доприноса истрази од стране УН.

        У глави VII Повеље УН говори се о претњи за међународну безбедност, али трагични пад Боинга је кривично дело. Трибунали се нису формирали ни када је америчка крстарица оборила ирански „Аеробус“, ни када је изнад Црном мора украјинска ракета оборила руски Ту-154. А и како је показала пракса, трибунали не могу да се одупру политичком притиску. Тако је било и у Руанди, и у бившој Југославији, где су већина криваца били етнички Срби.

        „Морамо да констатујемо да нацрт који је данас изнет на гласање није био утемељен ни на каквом праву нити преседану. Ми смо више пута указивали на све то колегама, позивали их да размисле о алтернативама, али су аутори нацрта одбили да делују у духу сарадње, ставили су га на гласање унапред знајући да то неће довести до позитивног резултата. То, по нашем мишљењу, сведочи да су њима политичко-пропагандни циљеви били важнији од практичних. То је достојно жаљења. Наш став данас нема никакве везе са подстицањем некажњивости“ - изјавио је Чуркин.

        Он је такође поставио питање министру иностраних послова Павлу Климкину: зашто је Кијев послао цивилне авионе у зону где се одвијају ратна дејства?

        „Зашто још увек нисте доставили снимке разговора пилота и ваших контролора летења? То вам је „некажњивост“. Да ли сте некога казнили за то, господине Климкин? Да ли је неко у Украјини кажњен због тога?“ - питао је руски амбасадор, али није добио одговор.

        На руски нацрт резолуције, нагласио је Чуркин, СБ има право да се врати у сваком тренутку.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари