КАМЕРОН ПАПИ: Нико нема право на освету због вређања религије

ФРАНЦИСКО РЕКАО ДА ОНИ КОЈИ СЕ ИЗРУГУЈУ РЕЛИГИЈИ МОГУ ОЧЕКИВАТИ „ОДГОВОР СЛИЧАН УДАРЦУ”

  • Британски премијер поводом папиног става изговорио: „Мислим да у слободном друштву постоји право да се неком нанесе увреда због религије. Ја сам хришћанин; ако неко каже нешто увредљиво за Исуса, могу да схватим то као вређање, али у слободном друштву немам право да му се светим”

         БРИТАНСКИ премијер Дејвид Камерон изјавио је да папа греши у ставу да људи који исмевају ислам и друге религије могу „очекивати ударац”, истакавши да у слободном друштву нико нема право на освету над појединцима због вређања религије.

         Папа Франциско изазвао је контроверзе прошле седмице када је рекао да „провокатори” попут цртача сатиричног недељника „Шарли Ебдо” који се изругују религији могу да очекују одговор сличан ударцу, а ови коментари виђени су као веома близу оправдавања терористичких напада у Француској, пише „Индепендент”.

         Британски премијер је у интервјуу за америчку мрежу ЦБС, рекао да је право на увреду део слободног друштва.

         „Мислим да у слободном друштву постоји право да се неком нанесе увреда због религије. Ја сам хришћанин; ако неко каже нешто увредљиво за Исуса, могу да схватим то као вређање, али у слободном друштву немам право да му се светим”, рекао је Камерон.

         „Морамо да прихватимо да новине, магазини, могу да објављују ствари које су за некога увредљиве, све док је то у оквиру закона. То је оно што треба да бранимо”, додао је Камерон.

         У разговору са новинарима у авиону прошле седмице, папа је рекао да ако би његов добар пријатељ доктор Гаспари рекао псовку против његове мајке, да би могао да очекује ударац.

         „То је нормално. Не можете да провоцирате, не можете да вређате туђу веру. Не можете да се изругујете туђој вери”, казао је папа.

         Бивши бискуп Оксфорда Ричард Харис у ауторском чланку за британски лист рекао је да је „велики поштовалац папе”, али да је „био запањен” његовом изјавом.

         „Помињање ударца могло би лако да се узме као оправдање за насиље као одговор на увреду”, истакао је Харис.

         Британски званичници ће ове седмице одржати разговоре са савезницима у Лондону посвећене решавању претње коју представља Исламска држава, након терористичких напада у Француској.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари