ИЛАРИОНОВ: Украјина може бити срећна ако не банкротира већ у фебруару

ЕКСПЕРТ ВАШИНГТОНСКОГ ИНСТИТУТА „КАТОН“ УПОЗОРИО И КИЈЕВ

И ВАШИНГТОН ДА СЕ НЕ НАДАЈУ ЕКОНОМСКОМ КРАХУ РУСИЈЕ

Андреј Иларионов

  • Украјина крајем септембра имала државне резерве на нивоу 16,4 милијарде долара, које су се већ крајем октобра „истопиле“ до 12,6, а крајем новембра смањиле за још 2,6 милијарди долара.
  • Андреј Иларионов прогнозира да ће Украјина крај јануара дочекати са смо пет милијарди долара државних резерви и тврди да Кијев има ништавно мале шансе да избегне петоструко обесцењивање националне валуте и пад владе
  • Иларионов је у своје време био саветник Владимира Путина, али се руски лидер са њим разишао пре више година. Отад је један од највећих критичара „путинизма“ и Американци га за то користе у свакој прилици. Зато Иларионов није пропустио прилику да у овом контексту изговори: „Дефолт и социјално-политичка криза која ће за њим уследити створиће крајње повољне услове да господин Путин заврши свој програм успостављања контроле над целом Украјином. Тај програм подразумева реализацију пројекта „Руина №2“

        УКРАЈИНА ће имати невероватно много среће ако наредних недеља избегне дефолт - оценио је старији научни сарадник вашингтонског Института „Катон“ Андреј Иларионов.

        Истовремено је нагласио да Кијев има „ништавно малу шансу да то избегне“, али не оним што сада чини. Између осталог и зато што дефицит државног буџета није 64 милијарде гривни - као што тврди власт - већ најмање 200 милијарди!

        Иларионов тврди да је, заправо, само питање: да ли ће Украјина банкротирати крајем јануара или почетком фебруара.

        Објаснио је да је Украјина крајем септембра имала државне резерве на нивоу 16,4 милијарде долара, а да су се већ крајем октобра „истопиле“ до $12,6 милијарди. Па се крајем новембра смањиле за 2,6 милијарди долара.

        Украјина није објавила податке за децембра, али Иларионов мисли да је дошло до новог смањења за $2-2,5 милијарди.

        Он прогнозира да ће Украјина крај јануара дочекати са смо пет милијарди долара државних резерви. Уз упозорење: да Русија може затражити да јој Кијев врати три милијарде долара чију наплату Москва може затражити чим државни дуг Украјине пређе 60 одсто БДП. А то би значило да државне резерве падају на $2 милијарде!

        А што је најважније и најгоре: да ће Кијев своје државне резерве „појести“ током фебруара, а то би значило да се дефолт само одлажеза неколико недеља.

        Иларионов сматра да Украјина може избећи банкротство само у два случаја: да драстично смањи државне расходе или да добије знатну финансијску помоћ са Запада.

        Ако не буде ни једног ни другог, украјинска валута (гривна) ће ослабити према долару и евру 3-5 пута. Можда и више.

        То значи - упозорио је Иларионов - да спољни дуг Украјине више неће бити 60 одсто БДП већ 120 или 180 одсто! И подсетио: да је Русија 1998. доживела дефолт који је оборио владу Сергеја Киријенка.

        Иларионов је у своје време био саветник Владимира Путина, али се руски лидер са њим разишао пре више година. Отад је Иларионов један од највећих критичара „путинизма“ и Американци га за то користе у свакој прилици. Зато Иларионов није пропустио прилику да у овом контексту изговори:

         „Дефолт и социјално-политичка криза која ће за њим уследити створиће крајње повољне услове да господин Путин заврши свој програм успостављања контроле над целом Украјином. Тај програм подразумева реализацију пројекта „Руина №2“. Осим овога, у последње време се сумњиво активирао и господин Јанукович“.

        Симптоматично је такође и то што је Иларионов истовремено поручио Украјинцима, а и Американцима: никакве економске кризе у Русији сада нема и не очекујте њен брзи економски крах.

         „У Русији тренутно нема ни економске рецесије. Њене девизне резерве су 389 милијарди долара, а то значи да их има бар за две наредне године. Цене нафте - као што је већ било - могу пасти и на 20 долара за барел, али руска економија не почива само на нафти и енергентима. Русија у 2015. може - упозорио је Иларионов - чак имати и мањи економски раст!“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари