АНКАРА: Политичка криза Турску већ коштала више од 100 милијарди долара

ГУЛЕН ИЗ САД ОДБАЦИО ОПТУЖБЕ ЕРДОГАНОВИХ СЛЕДБЕНИКА

ДА ЈЕ ОН ИНИЦИЈАТОР ИСТРАГЕ О КОРУПЦИЈИ

Булент Аринч

  • Нови турски министар полиције Ефкан Ала оценио да су истрага и хапшења познатих имена у Турској „готово државни удар са циљем да се свргне влада“

         ПОЛИТИЧКА криза у Турској, изазвана корупционашким скандалом у који су умешани људи блиски власти, кошта турску економију више од 100 милијарди долара.

         „Говоримо о штети већој од 100 милијарди долара“, изјавио је заменик турског премијера Булент Аринч после прве седнице владе од њене реконстрункције, предузете после оставке тројице министара чији синови су ухапшени током опсежне истраге о корупцији.

         Аринч је поновио ранији став владе премијера Реџепа Тајипа Ердогана да је текућа истрага, која је ударила у само језгро његове администрације, „завера замишљена да се затамни углед Турске у домаћој јавности и иностранству“.

         Турски премијер је пре четири дана сменио безмало половину кабинета, укупно 10 министара, после великог корупцијског скандала, због којег су оставке дан раније поднела тројица министара - унутрашњих послова, економије и заштите животне средине.

         У оквиру истраге која је почела пре 10 дана, приведено је на десетине људи блиских Ердогановој влади, смењено је 70 полицајаца, до суђења је на слободу пуштено 33 окривљених, а званично су оптужене и у притвору се налазе 24 особе, међу којима су и синови двојице доскорашњих министара и генерални директор државне банке Халкбанк.

         Ердоган, који води Турску владу од 2002. године и лидер је конзервативне и исламистичке АКП, описао је текућу истрагу због оптужби за корупцију као „прљаву кампању против његове владе“.

         Огласио се данас и нови министар полиције Ефкан Ала, који је оценио да су истрага и хапшења познатих имена у Турској „готово државни удар са циљем да се свргне влада“.

         Турска је дужи низ година виђена не само као модел демократије међу муслиманским земљама, већ и као растућа економска сила.

         Ова криза је заљуљала њену економију, домаћу валуту и Истанбулску берзу, на којој је забележен пад вредности акција у протеклих пар дана, док се од данас бележи њихов скок, преноси АФП.

         Политичка криза донела је и раздор самој АКП партији, а изнедрила је и борбу актуелне власти са утицајним муслиманским свештеником Фетулахом Гуленом, који од 1999. живи у САД, а који је својевремено био савезник актуелног премијера.

         Гулен, са поприличним утицајем у турском правосуђу и полицији, одбацио је оптужбе Ердоганових следбеника да је он иницијатор истраге о корупцији да би се ослабио његов уочи локалних избора у марту.

         (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари