Американци држе „на скенеру“ пословање 8.000 највећих банака у свету

ВОЈНО-ОБАВЕШТАЈНИ ФИНАНСИЈСКИ СИСТЕМ САД - НЕВИДЉИВИ ДЕО ЛЕДЕНОГ БРЕГА

  • Немачки недељник Der Spiegel објавио је серијал „Дигитално оружје Америке: NSA се припрема за будући рат“ који је разоткрио да у структури NSA делује посебна моћна јединица за мониторинг и анализу финансијских токова  (MAFF) која прати трансфере банака, операције са кредитним картицама и друге финансијске трансакције које у 180 милиона објеката реализују физичка и правна лица
  • Политички су најопаснији подаци о тајном приступу NSA глобалном систему банковних трансакција SWIFT путем прикључења на оптичке линије SWIFT, а такође директним пресретањем „саобраћаја“ на основу постојећих приступа протоколима преношења података и криптографским тастерима за кодирање
  • NSA поседује специјални програм Dishfire који омогућава сакупљање информација о трансакцијама по кредитним картицама из 70 основних емисионих банака и банака које поседују основне кореспондентне рачуне  по кредитним картицама. Агенција поседује опсежна сазнања о обради кредитних картица, у првом реду AmericanExpress, Visa и MasterCard
  • The Washington Post је објавио тајне документе Е. Сноудена о „црном буџету“ обавештајних служби САД који су показали да су стотине хиљада компјутера и сервера банака и других финансијских институција на читавој планети намерно заражене NSA „тајним имплатантима“ - штетним кодом који може да изводи како обавештајне, тако и борбене разорне задатке или да преузима управљање банкама и финансијским компанијама
Пише: Јелена ЛАРИНА, координатор радне групе за оснивање Центра за проучавање финансијско-економских и технолошких конфликата
 

        МНОГО теже је анализирати структуре које су прикривене намерно недефинисаним функцијама него агенције са детаљно одређеним овлашћењима и одговорношћу. Због тога је значајан део литературе о таквим структурама препун претпоставки.

        Истовремено, у САД је недавно објављено неколико озбиљних студија поткрепљених доказима о невидљивом делу леденог брега (ВОФС) војно-обавештајног финансијског система САД: „National Security and Double Government“, Michael J. Glennon (2014.); „Lords of Secrecy: The National Security Elite and America's Stealth Warfare“, ScottHorton (2015.) и „Shadow Government: Surveillance, Secret Wars, and a Global Security State in a Single-Superpower World“, Tom Engelhardt (2014.).

        Стручњаци често ни Тајну службу САД (USSS) не убрајају у војно-обавештајни финансијски систем. Она се потчињава Министарству за унутрашњу безбедност, а до 2003. била је у надлежности Министарства финансија САД. Сматра се да је основни задатак USSS да обезбеђује председника, потпредседника, њихове породице, високе функционере и т. сл., односно да USSS има исте функције као руска ФСБ и сличне службе других држава. Међутим, ако се погледа документација USSS открива се нешто неочекивано.

        Основни задатак USSS је - спречавање фалсификовања америчког новца, облигација и других хартија од вредности. Истовремено са функцијама у вези са безбедношћу VIP-клијената Тајна служба има овлашћења да се бави истрагом финансијских махинација већих размера и унутрашњих кршења норми за које је потребан приступ тајним и поверљивим документима. Прилично детаљна анализа USSS без сувишних спекулација може се наћи у књигама „In the President's Secret Service: Behind the Scenes with Agents in the Line of Fire and the Presidents They Protect“, Ronald Kessler и „The Secret Service: The Hidden History of an Enigmatic Agency“, Philip H. Melanson.

        Хронологија је забележила доста случајева директног ангажовања USSS у тајним активним финансијско-економским операцијама усмереним против одређених група елите укључујући и елите страних земаља, чак и читаве државе. Ни амерички председници нису занемаривали могућност извођења тајних финансијско-економских операција. На пример, у књизи „The King of Oil:The Secret Lives of Marc Rich“, Daniel Ammann детаљно се говори о томе како је ослањајући се на податке које је прикупила USSS, Бил Клинтон последњег дана свог председничког мандата помиловао и избавио од правног гоњења нафтног магната М. Рича.

        Због избегава плаћања пореза као и вишеструког кршења режима санкција, Марк Рич је био осуђен на 325 година затвора и вишемилионску казну. Помиловање није остало без одговора. Бивша супруга М. Рича - Денис, дала је три донације Демократској партији, чији је укупан збир износио око 1 милијарде долара, затим је била спонзор предизборне кампање Х. Клинтон и са солидним улогом учествовала у оснивању председничке библиотеке Б. Клинтона.

        Једна од највише чуваних тајни у обавештајним службама САД јесте учешће у војно-обавештајном финансијском систем (ВОФС ) NSA или Агенције Које Нема.

        Пре Сноуденових разоткривања глави извор информација о NSA биле су књиге Д. Бемфорда. Ипак, ни у једној од њих нема ни речи о учешћу NSA у ВОФС. Први документовани докази о томе добијени су после разоткривања Е. Сноудена. При том, ни The Guardian, ни The Washington Post, који су за објављивање Сноуденових исказа добили Пулицерову награду 2014. нису ни реч навели о учешћу NSA у ВОФС.

        Детаље из тог материјала објавио је само немачки недељник Der Spiegel у серијалу „Дигитално оружје Америке: NSA се припрема за будући рат“, који је припремила Лаура Појтрас и други новинари.

        У Америци су се потрудили да не примете тај материјал и да не дозволе његово појављивање у медијима других земаља.

        Из објављених материјала постало је јасно да у структури NSA делује посебна моћна јединица за мониторинг и анализу финансијских токова  (MAFF). Објављени тајни документи показују да је према стању за 2011. финансијска база података NSA Tracfin садржала податке о трансферима банака, операцијама са кредитним картицама и другим финансијским трансакцијама које су у 180 милиона објеката реализовала физичка и правна лица. Према оцени експерата до 2017. база ће обухватити сва физичка и правна лица која су доступна за идентификацију и интересантна за политичко руководство, обавештајне службе и финансијску елиту Америке.

        Политички су најопаснији подаци о тајном приступу NSA у глобални систем банковних трансакција SWIFT. Од почетка овог века NSA се бавила пресретањем информација путем прикључења на оптичке линије SWIFT, а такође директним пресретањем „саобраћаја“ на основу постојећих приступа протоколима преношења података и криптографским тастерима за кодирање.

        Дуго година NSA је покушавала да добије санкционисани приступ SWIFT, што је успела тек 2010. После разоткривања Е. Сноудена санкционисани приступ NSA SWIFT-у значајно је ограничен. Ипак, јаје од кајгане није успело. Када је NSA једном поставила шпијунске програме у SWIFT, према мишљењу компетентних стручњака, она и даље добија све неопходне податке о трансакцијама путем SWIFT-а како непосредно из система, тако и из банака које у њега улазе. Према документима Е. Сноудена, NSA може да пресреће информације 8.000 највећих банака по читавом свету.

        NSA поседује специјални програм Dishfire који омогућава сакупљање информација о трансакцијама по кредитним картицама из 70 основних емисионих банака и банака које поседују основне кореспондентне рачуне  по кредитним картицама. Агенција поседује опсежна сазнања о обради кредитних картица, у првом реду AmericanExpress, Visa и MasterCard. Практично потпуна слика светских финансијских трансакција представља опасност од реализације тихе контроле физичких и правних лица, њихових партнера, клијената, уговарача по читавом свету, укључујући и непријатеље и конкуренте САД. Та слика омогућава праћење њихове делатности и кретања у реалном времену и добијање потпуних информација о проблемима које имају, конфликтима и тешкоћама.

        Добро је познато да је на извору мреже TOR, која је постала популарна по криминалу, хакерима, активистима и томе сличном, стајала војно-поморска обавештајна служба САД.  Неколико година озбиљни стручњаци - криптографи, упорно су повезивали појављивање „биткоина“ и других криптовалута са деловањем NSA ослањајући се у својим закључцима на неколико публикација 90.-их година прошлог века. На крају, није тајна да се многе компаније - произвођачи софтвера за мобилно плаћање које замењује уобичајене кредитне картице, финансирају из инвестиционих фондова директно или индиректно повезаних са обавештајним службама САД, а које улазе у ВОФС.

        У дневном листу The Washington Post од 30. 08. 2013. објављени су тајни документи које је доставио Е. Сноуден, а односе се на „црни буџет“ обавештајних служби САД. Поред осталог у њима постоји информација да су стотине хиљада компјутера и сервера банака и других финансијских институција на читавој планети намерно заражени NSA „тајним имплатантима“ - штетним кодом који може да изводи како обавештајне, тако и борбене разорне задатке или да преузима управљање банкама, финансијским компанијама и томе сличном. С тим у вези није претеривање закључити да NSA наставља да води необјављени финансијско-економски рат против светског финансијског система.

        Овде се говорило о федералним агенцијама које су директно одговорне председнику САД и улазе у састав обавештајних служби Америке. У следећем материјалу, у наставку анализе невидљивог дела леденог брега ВОФС, детаљно ће бити размотрена занимљивија тема - независне федералне агенције над којима председник САД по закону нема потпуну контролу.

        Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари