ММФ ВЛАДАМА СВЕТА: Не гушите привредни раст смањивањем буџетских расхода

ЗАЈЕДНИЧКО ЈЕСЕЊЕ ЗАСЕДАЊЕ ММФ-А И СВЕТСКЕ БАНКЕ ОД 10. ДО 12. ОКТОБРА У ВАШИНГТОНУ

  • Немачки министар финансија Волфганг ШОЈБЛЕ: „Нема разлога да се говори о кризи у светској економији”
  • Амерички министар финансија Џејкоб Љу, у коментару јасно упућеном Немачкој, рекао да европске земље са спољнотрговинским суфицитима и фискалном флексибилношћу треба да учине више како би решавали слабљење тражње које спутава раст

         ЧЛАНИЦЕ Међународног монетарног фонда (ММФ) оцениле су данас да се светска привреда после кризе опоравља слабије него што се очекивало, заложивши се за одлучне и амбициозне мере ради подршке расту светске привреде и изразивши наду да владе неће гушити раст смањујући буџетске расходе.

         У заједничкој изјави Међународног монетарног и финансијског комитета, руководећег тела ММФ-а, објављеној после јесењег заседања ММФ-а и Светске банке (СБ) од 10. до 12. октобра у Вашингтону, истиче се да се наставља опоравак после кризе која је избила 2008. године, али слабије и неуравнотеженије од очекиваног, пренеле су агенције.

         Преносећи да се ММФ заложио за повећање привредног раста као „највиши приоритет”, Асошијетед прес оцењује да светски финансијски лидери у прошлости често нису успевали у испуњавању обећања.

         Ове седмице, подсећа Ројтерс, ММФ је трећи пут снизио прогнозу раста светске привреде за ову годину, са 3,4 на 3,3 одсто.

         У коминикеу се, између осталог, истиче залагање за „одлучне и амбициозне мере” ради ”јачања тражње и отклањања ограничења понуде реализацијом одговарајуће макроекономске политике и најважнијих структурних реформи, као и спречавања неконтролисаног раста државних дугова”, гарантовања финансијске стабилности и јачања сарадње ради спречавања преливања негативних тенденција из једних земаља и региона у друге.

         „Низ земаља суочава се са перспективом ниског или спорог раста, при чему је неприхватљиво висока незапосленост. У неким развијеним земљама, пре свега у САД и Великој Британији, оживљава привредна активност. Скроман опоравак је у Јапану а несигуран у зони евра”, наводи Комитет, чијом је седницом председавао сингапурски вицепремијер Тарман Шанмугаратнам, преноси ТАСС.

         Руска новинска агенција наводи да је у коминикеу указано да је један од фактора погоршања перспектива даљег развоја постала „заоштрена геополитичка напетост”.

         Заседању ММФ-а и СБ претходили су разговори министара финансија и гувернера националних банака Групе 20 развијених и земаља у развоју, на које отпада 85 одсто светске привреде, усмерени на мере јачања светске економије и снажнији опоравак.

         Са тврдњом да је смањење привредног раста проблем не слажу се сви, па је немачки министар финансија Вофганг Шојбле рекао да нема основа за разговор о новој глобалној кризи.

         „Нема разлога да се говори о кризи у светској економији”, рекао је Шојбле а преноси Ројтерс.

         Шојбле је, како је пренео АФП, одбацио и страховања да Немачка иде ка рецесији.

         „Нема рецесије у Немачкој. Имамо слабљење раста”, рекао је он, окривљујући геополитичке ризике у Украјини и на Блиском истоку, као и утицај проблема у зони евра на немачку извозно оријентисану привреду.

         Амерички министар финансија Џејкоб Љу, у коментару јасно упућеном Немачкој, рекао је министрима финансија да европске земље са спољним суфицитима и фискалном флексибилношћу треба да учине више како би решавали слабљење тражње које спутава раст, пренео је АП, подсећајући да је Немачка прошле године имала велики трговински суфицит.

         Љу је, такође, позвао Кину - сада другу по јачини привреду у свету, и трећи Јапан, да прилагоде политику како би повећали раст.

         Претходно је директорка ММФ-а Кристин Лагард најавила да ће се Фонд концентрисати на три области ради стимулисања раста светске привреде.

         Према њеним речима, убрзавању раста и отварању нових радних места могу допринети инвестиције у инфраструктуру а Фонд треба да спроведе детаљну анализу спољних ризика и да доврши реформу финансијског сектора, између осталог, да уклони ризике нелегалних банкарских услуга и заинтересује банке за подршку привредном расту.

         Агенције преносе и да је у коминикеу после заседања Међународног монетарног и финансијског комитета изражена забринутост због социјално-економског утицаја епидемије еболе у западној Африци и да су одобрени напори ММФ-а да подржи три земље које се боре против тог вируса.

         Лагардова је на прес конференцији рекла да је ММФ издвојио 130 милиона долара за Гвинеју, Либерију и Сијера Леоне.

         „Уколико буде требало више, обезбедићемо”, рекла је она а преноси АП.

         Агенција додаје да ће поред тог бескаматног кредита Фонда, СБ обезбедити 400 милиона долара за борбу против еболе.

         Одлучено је да следеће заседање Комитета ММФ-а буде одржано средином априла следеће године.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари