Међу 20 ухапшених за шпијунажу и шеф кабинета председника Собрања Македоније

МИНИСТАРКА УНУТРАШЊИХ ПОСЛОВА ГОРДАНА ЈАНКУЛОВСКА

САОПШТИЛА ДА ЈЕ ГРУПА РАДИЛА „ЗА ЈЕДНУ СУСЕДНУ ЗЕМЉУ”

Гордана Јанкуловска

  • Македонски медији преносе да је првоосумњичени који је ухапшен у акцији „Шпијун“, бивши обавештајац Марјан Ефремов који је своју шпијунску делатност започео пошто је добио отказ у Обавештајној агенцији 2005/2006. године. Остали су постали део шпијунске групе 2010. године
  • Међу осумњиченима су и бивши обавештајац Ацо Диневски, портпарол ВМРО-Народне партије Ване Цветанов који је и бивши директор Агенције за сузбијање прања новца, као и Марјан Маџовски, шеф кабинета председника Собрања Трајка Вељаноског

        МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Македоније је данас Основном јавном тужилаштву против организованог криминала и корупције у Скопљу поднело кривичне пријаве против 20 осумњичених за злочиначко удруживање, злоупотребу службеног положаја и овлашћења, за шпијунажу, уцене и преваре, објавили су медији у Скопљу.

        У акцији „Шпијун“ јуче је ухапшено 17 осумњичених за та кривична дела.

        Режисер Борис Дамовски је синоћ пуштен после саслушања, док су два лица обухваћена пријавом већ била у затвору, а три су у бекству.

        Кривичне пријаве поднете су против М.Е.(52) из Скопља, бившег службеника Обавештајне агенције Македоније, И.А.(55) и А.А.(46) из Скопља, обојица запослена у тој агенцији, З.К.(48) из Скопља, запослен у Управи МУП за безбедност и контрашпијунажу, М.З.(44) из Куманова, бивши службеник Војске Македоније.

        Кривичне пријаве поднете су и против Б.П.(52) из Велеса, Б.Ц.(49) из Скопља, запосленог у Министарству одбране и З.Б.(47) из Куманова, који је новинар и власник електронског медија „Буравесник“, а борави у Србији.

        Кривична пријава је поднета и против М.Н.(41) из Куманова, који живи у Скопљу, против Ј.М.(38) из Криве Паланке, против Г.С.(43) из Скопља, који је бивши полицијски генерал, затим против М.М.(45), који је шеф Кабинета председника Скупштине Македоније, као и против С.М. (40) из Скопља, и В.С. (35) из Скопља, запосленог у Државном архиву.

        В.Ц. (35) из Скопља, бивши директор Управе за спречавање финансијског криминала, А.Д. (54) из Скопља, А.В. (58) из Скопља, Ц.Д. (57) и Ж.П. (56) обојица из Скопља и бивши радници македонског МУП-а и Т.К.(54) из Скопља, запослен у Министарству одбране, такође су обухваћени овом кривичном пријавом.

        Министарка унутрашњих послова Гордана Јанкуловска је данас рекла на конференцији за новинаре да „полиција има информација о томе с којим страним службама су лица против којих су поднете кривичне пријаве сарађивала, као и да је то најчешће било са обавештајном службом једне суседне државе“.

        „Криминална група је дејствовала тако што су петорица осумњичених за потребе страних обавештајних служби сакупљала заштићене тајне податке и документе које су предавали првоосумњиченом који је те документе, преко сателитских система, али и лично, достављао лицима која су радила у страним обавештајним службама, са којима је био у контакту“, казала је Јанкуловска.

        Како је навела министарка, испитивање осумњичених још траје.

        Македонска полиција је јуче приликом хапшења претресла 30 објеката у Скопљу. То су њихове куће и станови, као и службене просторије институција гдје су запослени - МУП, Обавештајна агенција, Министарство одбране, Државни архив и Собрање (Скупштина).

        Током претреса је одузето 1.095 комада муниције, 481 ЦД-а, 134 видео-касета, 125 комада маневарске муниције, 81 компјутер, 56 мобилних телефона, 22 комада оружја, 13 аудио-касета, детектор за откривање прислушкивача, радио-уређај, службена документа од којих је велики део повјерљиве садржине.

        Македонски медији преносе да је првоосумњичени који је ухапшен у акцији „Шпијун“, бивши обавештајац Марјан Ефремов који је своју шпијунску делатност започео пошто је добио отказ у Обавештајној агенцији 2005/2006. године. Остали су постали део шпијунске групе 2010. године.

        Међу осумњиченима који су јуче ухапшени су и бивши обавештајац Ацо Диневски, портпарол ВМРО-Народне партије Ване Цветанов који је и бивши директор Агенције за сузбијање прања новца, као и Марјан Маџовски, шеф кабинета председника Собрања Трајка Вељаноског.

        (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари