Мајка погинуле путнице из Боинга тражи од Украјине преко Европског суда милион долара

МАЈКА НЕМИЦЕ КОЈА ЈЕ ПОГИНУЛА У ОБОРЕНОМ МАЛЕЗИЈСКОМ АВИОНУ

ОПТУЖИЛА КИЈЕВ ЗА „УБИСТВО НЕЧИЊЕЊЕМ“

  • АДВОКАТ: „Ако оставља отворен ваздушни простор за стране транзитне летове, држава треба да обезбеди њихову безбедност. Уколико је то привремено немогуће, та држава мора да затвори свој ваздушни простор“

        МАЈКА 23-годишње путнице и Немачке, која је погинула приликом пада малезијском авиона у Украјини, поднела је Европском суду за људска права тужбу против Украјине.

        Она оптужује украјинске власти за „убиство нечињењем“ и захтева накнаду моралне штете у износу од милион долара (око 800 хиљада евра), пише немачки лист Bild am Sonntag.

        Bild am Sonntag преноси суштину тужбе Немице: пошто су се у јулу на југоистоку Украјине водила борбена дејства, требало је да украјинске власти блокирају за цивилну авијацију југоисточни сектор свог ваздушног простора. Међутим, Кијев то није желео да учини, пошто није хтео да изгуби приходе од ваздушног саобраћаја. Неколико стотина летова у ваздушном простору Украјине доносе тој држави око милион долара месечно.

        Понашање украјинских власти у свом ваздушном простору у тужби мајке погинуле путнице квалификује се као „убиство нечињењем“.

        Интересе жене на суду представља правник који је стручњак за ваздухопловно право Елмар Гимула. Он је у септембру изјавио да намерава да стане у заштиту сународника Немаца који су погинули код Доњецка. Гимула заступа интересе још две немачке породице.

         „Ако оставља отворен ваздушни простор за стране транзитне летове, држава треба да обезбеди њихову безбедност. Уколико је то привремено немогуће, та држава мора да затвори свој ваздушни простор“ - казао је Гимула.

        Он је претходно истакао да је Украјина допустила смрт стотина невиних људи. Како преноси Deutsche Welle, Гимула у односу украјинских власти према путницима Боинга види кршење људских права гарантованих међународним нормама.

        Захтеви према Украјини и њеној влади темељиће се на подацима о „убиству нечињењем“ у 298 случајева. Тужиоци ће захтевати високу накнаду штете.

         „Осим материјалне штете због рушења ваздухоплова, треба да буде надокнађена и штета због бола и патњи рођака погинулих“ - каже Гимула.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари