ЛАВРОВ: Русија ће при градњи гасовода за Европу узети у обзир интересе Србије

ШЕФОВИ ДИПЛОМАТИЈА РУСИЈЕ И СРБИЈЕ У МОСКВИ

О „СРПСКОМ ПРЕДСЕДАВАЊУ“ ОЕБС, ЈУЖНОМ ТОКУ, УКРАЈИНИ...

Сергеj Лавров

  • ЛАВРОВ: Оптужбе да Русија појачава политичку и економску зависност Србије од себе - то је неки неоколонијални сленг. А што се тиче изјаве Федерике Могерини да Србија не треба да се меша у спор између Русије и Запада поводом украјинске кризе, верујем да се она напросто неуспешно изразила. То не звучи баш европски, а сасвим сигурно не звучи италијански, већ пре - ако се има у виду менталитет Европљана и Американаца - амерички
  • ДАЧИЋ: Председник Србије Томислав Николић је о Јужном току разговарао и са Владимиром Путином и са Дмитријем Медведевом. Они ће наставити консултације. А ми ћемо на свом нивоу подржати оно што се у тим разговорима буде тицало проналажења могућности да у свакој варијанти која буде усаглашена са ЕУ интереси Србије не остану по страни.    Треба наћи могућност да буде настављена реализација тог за Србију стратешки важног пројекта

        МИНИСТАР иностраних послова Русиjе Сергеj Лавров рекао jе данас у Mоскви да jе председавање Србиjе у OEБС-у велики изазов, али да званични Београд може да буде фер посредник у решавању конфликата, док jе шеф српске дипломатиjе Ивица Дачић рекао да jе то прилика да се свету покажу креативност, праведност и принципиjелност.

        Лавров jе Дачића назвао „колегом и пријатељем“ и истакао да Mосква не врши притисак на Србиjу и да су покушаjи да се тврди супротно политички некоректни.

        Прво је оценио да је ситуација у Европи компликована и да је зато важно колективно тражење путева за јачање поверења и разумевања и на континенту и на целом Евро-Атлантику. Посебно је указао на значај процеса „Хелсинки плус 40“ и што скорији почетак рада „Групе мудраца“.

        Изразио је наду да ће председавање у ОЕБС допринети разрешењу конфликта у Украјини и да то тражи и да у разматрање уставног уређења Украјине и њене будућности буду укључене све политичке снаге и сви њени региони.

        Изразио је наду да ће „српско председавање“ помоћи и отварању дијалога о формирању јединственог економског и хуманитарног простора од Атлантика до Тихог океана заснованог на принципима недељаивости безбедности и широке сарадње.

        Одговарајући на једно новинарско питање, које се тицало оптужбе да Русија „појачава политичку и економску зависност Србије од себе“, Лавров је рекао и ово:

         „Тиме се нисмо бавили. То је неки неоколонијални сленг. Ми са Србијом, као и са свим другим нашим партнерима, реализујемо усаглашене пројекте који су користи за обе стране. Зато је некоректно говорити о било каквом политичком притиску. А што се тиче изјаве Федерике Могерини да Србија не треба да се меша у спор између Русије и Запада поводом украјинске кризе, верујем да се она напросто неуспешно изразила. То не звучи баш европски, а сасвим сигурно не звучи италијански, већ пре - ако се има у виду менталитет Европљана и Американаца - амерички“.

         Шеф руске дипломатије је овоме додао: „Ми не видимо никакав свој спор са Западом поводом Украјине. Видимо само серију потеза западних партнера који су довели до државног преврата у Кијеву. Видимо и подлиажење  свему што ради кијевска „партија рата“. Иначе, ако је неко заборавио - Србија ће наредне године председавати у ОЕБС, па је изјава Могерини, у најмању руку, некоректна“.

Ивица Дачић

         Осврнувши се на иницијативу украјинског председника Петра Порошенка да Русија буде лишена статуса сталног члана Савета безбедности УН - Лавров је, поред осталог, оценио да Порошенко на тај начин иде на руку поменутој „партији рата“ и поручио му да у Повељи УН не постоји механизам за реализацију његове жеље.

          „Полазимо од тога да ће Србиjа радити на бази оних принципа коjи су усаглашени у OEБС раниjе“, рекао jе Лавров на заjедничкоj конференциjи за новинаре са Ивицом Дачићем.

         Шеф српске дипломатиjе jе истакао да jе изузетно важно да се одржи прекид ватре у Украjини с циљем да се до краjа реализуjу споразуми из Mинска и дође до мирног решења кризе.

          „Mи знамо да jе то jедини начин да се превазиђу сви проблеми“, рекао jе Дачић, додавши да ће следећег уторка посетити Kиjев где ће разговарати са украjинским министром спољних послова Павелом Kлимкином.
               
         Лавров и Дачић су разговарали и о Jужном току.

         Дачић jе рекао да jе Београд разочаран због ситуациjе у вези са тим проjектом.

          „Tо jе проjекат у коjи смо заjедно улагали и економски и енергетски. Србиjи jе неопходан таj проjекта, jер гарантуjе енергетску безбедност земље“, рекао jе Дачић.

         Он је укзао да је председник Србије Томислав Николић о Јужном току разговарао и са Владимиром Путином и са Дмитријем Медведевом, па додао:

          „Они ће наставити консултације. А ми ћемо на свом нивоу подржати оно што се у тим разговорима буде тицало проналажења могућности да у свакој варијанти која буде усаглашена са ЕУ интереси Србије не остану по страни“.

         Дачић је подвукао: „Треба наћи могућност да буде настављена реализација тог за Србију стратешки важног пројекта“.

         Лавров jе рекао да ће се у оквиру проjекта за изградњу гасовода из Русиjе у Eвропу узимати у обзир интереси Србиjе.

          „Разговарали смо - нагласио је руски министар - о сарадњи у економској и енергетској сфери и интерес Србије за нове маршруте којима ће се испоручивати енергенти из Русије у Европу.  Размотрили смо и ситуацију поводом Јужног тока. Уверен сам да ће одлуке које буду донете у новим условима узети у обзир интересе Србије. Учинићемо све што за то буде потребно“.

         Дачић и Лавров су се сложили да би следеће године, када се обележава 70 година од победе у Другом светском рату, OEБС могао да организуjе специjалну манифестациjу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари