Пад кинеске свемирске станице направиће „ватромет”између Новог Зеалнда и запада САД

ИЗГЛЕДИ ДА НЕКОГА ПОГОДИ ЊЕН ДЕЛИЋ ТЕЖИ ОД 200 ГРАМА СУ 1 ПРЕМА 700 МИЛИОНА

          ПОКВАРЕНА кинеска свемирска станица ће за мање од десет сати ући у атмосферу Земље брзином већом од 26.000 километара на сат и распасти се у грозд ватрених лопти на ноћном небу.

          "Служба Европске свемирске агенције (ЕСА) за свемирски отпад је утврдила коначну процену уласка станице у атмосферу, у року од два сата пре и после 01:07 ГМТ 2. априла" што је ноћас у 03:07 сати по средње-европском времену, плус или минус два сата.

          На сајту Европске агенције пише да су то временске "границе које се могу очекивати".

          Та прогноза се подудара са оном коју је за АФП дао Флоран Делефли, астроном Опсерваторије у Паризу, рекавши да би кинеска "станица требало да уђе у атмосферу у сатима између недеље и понедељка".

          Напуштена свемирска станица тешка је око осам тона, али се не очекује да ће њен пад изазвати штету на Земљи. Кина напротив обећава да ће то бити "сјајан" спектакл, налик "киши метеорита".

          Ипак време уласка станице у атмосферу подложно је варијацијама, упозорила је ЕСА. Слично томе, постоји неизвесност о томе где би све њени остаци могли стићи.

          Могли би да падну било где између 43 степена северне и 43 степена јужне ширине, а зона пада је сужена на простор од Новог Зеланда, до Средњег запада у САД.

          Лабораторија је постављена у орбиту септембра 2011. године. Требало је да се контролисано врати у Земљину атмосферу, али се покварила марта 2016, што је изазвало забринутост у вези њеног "пада".

          Међутим, ризик да неког човека погоди неки њен део тежи од 200 грама је један према 700 милиона, каже ЦМСЕО, кинеска служба за планирање летова с људском посадом.

          "Људи немају разлога да брину", рекла је ЦМСЕО.
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари