Богаташи изнели билионе долара из Кине

У 2011. ИЗНЕЛИ ГОТОВО КОМПЛЕТАН ГОДИШЊИ ПРИВРЕДНИ РАСТ ЗЕМЉЕ

  • Само 2011. године кинески држављани су из своје земље изнели више од 470 милијарди долара

        СВАКИ други богати Кинез - а има их више од милион са имовином вреднијом од милион евра - жели да се одсели из своје земље, јер сматра да ће у инстранству боље заштити или инвестирати свој новац. Резултат: током протеклих десет година из Кине су се „иселила“ безмало три билиона долара.

       Само 2011. године кинески држављани су из своје земље изнели више од 470 милијарди долара, што је отприлике комплетна сума годишњег привредног раста земље, тврди амерички центар за истраживања „Global Financial Integrity“.

       Интерес за деонице на пекиншкој и шангајској берзи није велики, а ко има могућност - купује некретнине. У великим градовима на обали цене су већ на нивоу европских.

       Посебан мотив „бекства капитала“ на кинески начин је то што га нису сви кинески богаташи стекли легалним путем. Велику групу чине службеници који званично имају само скромне приходе, а, уствари, многи од њих су, захваљујући узимању мита, постали милионери.

       Изношење новца из Кине није лако. Сваки грађанин има право дагодишње изнесе из земље само 40.000 евра.

       Кинеске богаташке „избеглице“ бирају Канаду, САД, Аустралију и Нови Зеланд. У тим земљама могу да добију инвеститорску визу, што значи могућност да добију визу у замену за инвестиције у висини неколико стотина хиљада долара.

       Поред тога, Кинези бирају дестинацију и према универзитетима и другим школама за своју децу.

       Како пише немачки лист „Suddeutsche Zeitung“, само 2009. године САД су 53 посто инвеститорских виза дале управо Кинезима. У Канади је 2008. године 70 процената виза било издато инвеститорима из Кине.

       Према студији Пекиншког технолошког института, 2011. године је 150.000 богатих или висококвалификованих Кинеза затражило дозволу за трајни боравак у иностранству.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари