Милановић из Јасеновца објашњавао Хрватима да Хрватска није наследница НДХ
„ЗА МЕНЕ ЈЕ ПОСТОЈАЛА САМО ЈЕДНА ХРВАТСКА ВОЈСКА – ХРВАТСКИ ПАРТИЗАНИ И ПАРТИЗАНИ ХРВАТСКЕ”
- МИЛАНОВИЋ: Хрватски премијер прочитао увод из хрватског Устава да би, како jе рекао, неке ствари у наjбољоj намери поjаснио, а таj део Устава говори о томе да Хрватска ниjе наследница НДХ проглашене 1941. године. При том је подвукао: „Aко ово ниjе jасно сваком Хрвату и грађанину Хрватске, сваком политичару, онда нека се, молим лепо, демократским средствима изволе залагати за порицање овога, за промену хрватског Устава и уношење у хрватски Устав Независне Државе Хрватске”
- ПУПОВАЦ: Могу ли ученици у хрватским основним школама да знаjу да jе у Jасеновцу постоjао дечjи логор у коjем jе усмрћено 20.000 деце до 14 година? Могу ли да знаjу ли за логоре за децу, као што су они у Сиску, Jастребарском, Kрижевцима и Ђакову, у коjе су довођена српска и jевреjска деца, коjа су изгладњивана и усмрћивана само зато што су им родитељи били Jевреjи или Срби?
ПРЕМИЈЕР Хрватске Зоран Mилановић поручио jе у Jасеновцу, где се обележава 70. годишњица пробоjа логораша из усташког логора смрти, да данашња Хрватска ниjе наследница Независне Државе Хрватске.
Mилановић jе рекао да хрватски Устав говори да су темељи хрватске суверености у периоду Другог светског рата изражени насупрот проглашењу НДХ, односно да данашња Хрватска ниjе наследница НДХ.
Суштина политике jе - проговорити о свему што се догађало у jасеновачком логору и на другим местима, о односима међу људима, између људи и заjедница у друштву, између добра и зла, рекао jе премиjер, а преноси Хина.
Oн jе прочитао увод из хрватског Устава да би, како jе рекао, неке ствари у наjбољоj намери поjаснио, а таj део Устава говори о томе да Хрватска ниjе наследница НДХ проглашене 1941. године.
„Aко ово ниjе jасно сваком Хрвату и грађанину Хрватске, сваком политичару, онда нека се, молим лепо, демократским средствима изволе залагати за порицање овога, за промену хрватског Устава и уношење у хрватски Устав Независне Државе Хрватске”, поручио jе Mилановић.
Oн jе, међутим, оценио да „таквог jунака jош ниjе чуо и да га чека изађе и каже ако то заиста мисли”, а да ће у међувремену поновити:
„За мене jе у Другом светском рату постоjала само jедна хрватска воjска, то су били хрватски партизани и партизани Хрватске”.
Mилановић jе рекао да његови преци, када су 1941. у Далмациjи одлазили у партизане, нису знали ко jе на челу тог покрета, већ су ишли као патриоте и борци за слободу, „против поробљења своjе далматинске и хрватске браће, за заштиту Срба над коjима jе провођен зулум”.
„Имали су само обичне, наjобичниjе људске идеале. Хрватска Лика, Баниjа, Kордун и народи коjи су тамо живели, и хрватски Срби, народи Приморjа, Горског котара, Истре, то jе хрватска воjска и на њу морамо и увек ћемо бити поносни и отворено говорити о свему ономе што ниjе добро”, рекао jе хрватски премиjер.
„И када политичар, као jавно одговорна особа коjу jе бирао хрватски политички народ, каже да jе величанствена атмосфера на стадиону на коме се скандирало, односно урлало `За дом спремни`, онда jе боље да то прећути или да хладно и достоjанствено оде с тог стадиона. Tо ниjе величанствена атмосфера, то jе тужна, туробна атмосфера”, тврди хрватски премиjер.
Oн jе нагласио да воли Хрватску и "воли да победи са 10:0, али не на такав начин, не по сваку цену, не држава по сваку цену”.
„Oва држава! Oва Хрватска! Живео хрватски антифашизам, живела модерна и хумана Хрватска”, поручио jе Mилановић данас у Jасеновцу.
ПУПОВАЦ: Не заборавити
страхоте усташког режима
ПРЕДСЕДНИК Српског народног већа (СНВ) Mилорад Пуповац данас jе у Jасеновцу, на обележавању 70. годишњице пробоjа логораша из тамошњег усташког концентрационог логора, позвао хрватско друштво да се одупре „атмосфери фашизациjе и нацизациjе” и не допусти да се забораве страхоте усташког режима.
„Aко и данас неки од представника државе избегаваjу да именуjу носиоце те идеjе и одговорност за њихове злочине пребацуjу на силу Oсовине, можемо ли ми данас коjи се овде окупљамо доживети ово место страдања уз овакву поставку музеjа и овакав програм његовог рада? Знамо ли како су настала ова два jезера, где то можемо да видимо?” - рекао jе Пуповац окупљенима у Спомен-подручjу Jасеновац.
„Запитаjмо се може ли наше друштво да препозна знакове нарастања атмосфере фашизациjе и нацизациjе. Хоћемо ли смоћи снаге да прозовемо оне коjи производе страх и промовишу нетолеранциjу, коjи раде на забораву уместо на ослобођењу и искупљењу због страхоте коjа се догодила и на овом месту”, додао jе он.
Пуповац се запитао и могу ли ученици у хрватским основним школама да знаjу да jе у Jасеновцу постоjао дечjи логор у коjем jе усмрћено 20.000 деце до 14 година.
„Знаjу ли за друге логоре за децу, као што су они у Сиску, Jастребарском, Kрижевцима и Ђакову, у коjе су довођена српска и jевреjска деца, коjа су изгладњивана и усмрћивана само зато што су им родитељи били Jевреjи или Срби? Знаjу ли да ромска деца нису имала ни ту логорску привилегиjу, него су заjедно с родитељима одмах вођена на стратиште”, рекао jе Пуповац.
Oн jе такође поставио питање може ли да се зна шта се догађало у Jасеновцу, ако се даjе више простора онима коjи тврде да jе то комунистичко-jугословенска измишљотина и уколико ни представници правосуђа, ни многи у политици не виде ништа спорно, а камоли опасно у стадионском скандирању `За дом спремни`.
(Танјуг)