Холандија и Белгија се договориле о размени мањих делова територије

БЕЗ СВАЂЕ, РАТОВАЊА И КРВОПРОЛИЋА, ЧАК И БЕЗ СУДСКЕ АРБИТРАЖЕ

  • Белгија ће суседној земљи препустити истурено парче земље у реци Мези која дели две земље. Реч је о простору величине око 15 фудбалских терена који има копнену везу само са Холандијом

        ХОЛАНДИЈА и Белгија договориле су се да размене део територије око њихове испреплетане границе која је само задавала главобоље обема земљама.

        Кроз историју границе су изазивале невиђена крвопролића, вечне свађе и дугогодишње правне спорове због чега се планирана пријатељска размена територије између Холандије и Белгије чини изузетном.

         Који је разлог за такву великодушност, пита агенција АП. „Зато што то има смисла“, рекао је градоначелник белгијског места Визеа Марсел Невен.

         Белгија ће изгубити истурено парче земље у реци Мези која дели две земље. Она ће изгубити део територије са прелепом природом, али ће се истовремено ослободити правног кошмара створеног временом како је река кривудала и претворила тај део територије који припада Белгији, величине око 15 фудбалских терена, у полуострво повезано копном само са Холандијом.

         Како је време пролазило говорило се да на тој територији влада све веће безакоње, да је то постало уточиште за трговце дрогом и тајне сексуалне изласке. Затим су пре око три године пролазници налетели на тело без главе. Обавестили су о томе холандске власти које су им рекле да је то белгијска територија и да не могу ништа да ураде, рекао је Жан-Франсоа Дишен, комесар полиције региона Доње Мезе.

         Холанђани нису могли тамо да иду јер је белгијска територија а за белгијску полицију и судске власти било је јако компликовано да тамо стигну. Морали су да иду чамцима, а једном кад стигну морали су да искачу у воду јер на том делу нема никаквих молова или пристаништа. Тако су у овом случају чамцима морали да иду форензичари, патолози и полицајци и да искачу из њих са све опремом.

         Ускоро неће више бити потребно гацати кроз воду, пошто ће мирна размена територије постати реалност.

         „Требало је много раније то да урадимо“, рекао је Невен.

         Припремне радње су обављене и парламенти две земље требало би да окончају споразум 2016, рекао је Невен. То је скоро два века од када су постављени граничне ознаке 1843.

         И све ће то бити обављено уз смешак иако ће Белгија добити само мали део око канала који је изграђен да се побољша саобраћај између две земље.

         „У суштини овако нешто је врло ретко, али може да се догоди“, рекао је адвокат Малколм Шо, стручњак за међународне граничне спорове. Он је рекао да је компликована историја довела до преплитања границе у области где се додирују Белгија, Холандија и Немачка, са енклавама и чудним вијугањима.  

         Догађају се прекограничне размене територије али најчешће после жестоких свађа, наводи AP.

         На граници Индије и Бангладеша овог лета решен је спор који је трајао од када је Индија стекла независност од Британије 1947. године, према коме су две земље размениле више од 150 џепова територије.

         Почетком овог месеца највиши УН суд је решио спор између две централноамеричке земље. Суд је пресудио да је Никарагва нарушила територијални интегритет Костарике у дугогодишњем спору око комада земље близу обала Карипског мора.

         „Ово је могуће између Белгије и Холандије јер две земље имају вековима много веза и после Другог светског рата територија више није била толико важна“, рекао је стручњак за међународно право Лик де Вос.

          Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари