ГРУЕВСКИ: Најтежа година у историји независне Македоније била је - 2015.

ПРЕМИЈЕР ПОЖЕЛЕО СУНАРОДНИЦИМА ДА АПРИЛСКИ ИЗБОРИ БУДУ

„СВЕТЛО НА КРАЈУ ТУНЕЛА“

Никола Груевски

  • Македонски премијер оценио да је сукоб са криминалном групом у Куманову, у којем је погинуло осам полицајаца, дао печат свим друштвеним, политичким и безбедносним дешавањима и да има историјски значај

        ПРЕДСЕДНИК Владе Македоније Никола Груевски данас је оценио да је 2015. година у којој се десила тешка политичка криза, сигурно најтежа у историји независне Македоније, и поново оптужио опозицију да је користила нелегалне и монтиране снимке да би срушила власт. У новогодишњем обраћању грађанима, он је рекао да је жеља да се сруши власт, која је само пре неколико месеци убедљиво изабрана од већине грађана, „некога натерала да незаконито и криминално организује и да снима телефонске разговоре великог броја политичара и јавних личности“.

        Ти телефонски разговори су, према његовим речима, „када су били добро спаковани у смислу да су уређивани и стављени у различити контекст, месецима били оружје којим је желело да се постигне јасан политички циљ - промена власти Републике Македоније“, која је изабрана на изборима које, како је рекао, нико осим његових политичких опонената није прогласио за нефер или недемократске.

        Лидер највеће опозиционе странке СДСМ Зоран Зајев је од фебруара ове године објавио већи број тајно сниманих телефонских разговора између водећих политичара на власти и њихових сарадника који, како тврди, доказују да је владајућа ВМРО ДПМНЕ намештала изборе, у шта су били умешани и полиција и безбедносне службе.

        Зајев тврди да је те снимке који доказују и корупцију власти снимала држава.

        Политичка криза у Македонији почела је у пролеће прошле година када СДСМ није признала резултате парламентарних избора, уз оцену да су намештени, и одбила да уђе у парламент. Након што се ове године политичка криза заоштрила, умешале су се ЕУ и САД, уз чије посредовање је 2. јуна постигнут споразум „Пржино“ за решавање кризе који су потписали лидери четири највеће странке. Тај споразум предвиђа формирање прелазне владе до 15. јануара 2016. и ванредне парламентарне изборе у априлу.

        Груевски је у новогодишњем обраћању поручио да ће народ на фер и демократским изборима 24. априла „саопштити своју одлуку и послати своју поруку“.

        „Избори у априлу ће ставити тачку на ово тешко бреме, а ви грађани ћете одлучити. Нико други. Избори у априлу ће бити и својеврсна порука свим политичарима и лицима структурама, који су директно или само као посматрачи били укључени у сва дешавања које смо доживели и преживели у овој години“, рекао је македонски премијер.

        Ти избори, истакао је, „треба да донесу нови ветар у леђа, енергију и снагу за грађење боље будућности, светлије будућности и биће својеврстан излаз и светло на крају тунела“.

        Груевски је споменуо и догађаје у Куманову, где се полиција сукобила са наоружаном групом, који су чинили припадници албанске националност и који су касније оптужни за тероризам.

        Он је оценио да је тај „сукоб са криминалном групом“, у којем је погинуло осам полицајаца, „дао један други печат свим друштвеним, политичким и безбедносним дешавањима“ и да, према њему, има историјски значај.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари