ФЕРГУСОН: И Срби у БиХ имају и глас и право вета

БРИТАНСКИ АМБАСАДОР У САРАЈЕВУ МАШЕ СА 8.000 „ОДВОЈЕНИХ ОД ПОРОДИЦА” И УБИЈЕНИХ У СРЕБРЕНИЦИ

Едвард Фергусон

  • ЕДВАРД ФЕРГУСОН: Не постоје претње постојању Републике Српске. Устав БиХ се може мењати само на уставан начин

        БРИТАНСКИ амбасадор у Босни и Херцеговини Едвард Фергусон изјавио је да је БиХ по Дејтонском споразуму земља са два ентитета и да ће „тако и остати”, а на питање да ли до промена Дејтона може да дође „кроз неку акцију изван БиХ”, рекао да се „устав може мењати само на уставан начин”, а „не од стране међународне заједнице” и „не путем незаконитих референдума”.

        Фергусон је за „Независне новине” рекао да по уставној процедури Срби, заједно са Бошњацима и Хрватима, имају не само глас, него и право вета.

        „Због тога ме фрустрира када политичари причају о претњама постојању Републике Српске (РС). Не постоје претње”, казао је британски дипломата.

        Фергусон је рекао да је идеја у вези са референдумом о наметнутим одлукама Високог представника, посебно о Суду и Тужиластву БиХ, „непотребна и неуставна”.

       „Ми препознајемо и потпуно се слажемо да постоји потреба да се побољша правосудни систем на свим нивоима и моја амбасада је дубоко укључена у тај рад. Али, прави начин да се то уради је путем конструктивног дијалога и партнерства, а не путем једностраних покушаја да се наметну промене ван уставног оквира”, казао је амбасадор Велике Британије у БиХ.

        Говорећи о могућности да БиХ ни овог септембра не активира Акциони план за NATO и о резервама српског народа, Фергусон је рекао да разуме резерве „које неки Срби имају према NATO-у”, као и да се мора „више гледати ка будућности, а мање ка прошлости”.

       „Одлука да ли ћете се придружити Савезу или не је ваша, не моја. Међутим, друге земље у региону, са сличном историјом, укључујући Србију и Црну Гору, се приближавају NATO-у и ја не желим да БиХ буде изостављена”, казао је он, додајући да акциони план „не тражи одлуку о могућем чланству у NATO-у”, већ „пружа оквир за побољшање” Оружаних снага.

        Одговарајући на питање да ли је било потребно подносити на усвајање „резолуцију о геноциде” у Сребреници у Савет безбедности УН (СБ УН), када су већ међународни судови то пресудили, британски амбасадор у БиХ је рекао да „треба почети с разумевањем тога колико је Сребреница важна УН-у као институцији”.

       „Сребреница је била под заштитом УН-а, али УН није успео да спречи масакр. Постојала је изразито јака подршка унутар УН-а резолуцији која би одала почаст жртвама и којом би се осигурало да се из трагедија у прошлости извуку поуке за будућност“, казао је Фергусон.

        Он је „путио изазов“ сваком ко „објективно прочита резолуцију да онда каже да је антисрпска“.

       „У резолуцији се нити једном не помињу Срби, Српска или Србија. Ми не вежемо злочин у Сребреници са српским народом и мислимо да ни други то не треба да раде”, рекао је Фергусон, наводећи да је штета што је руски вето спречио добијање подршке од СБ УН.

        Наглашавајући да је у Сребреници „био најстрашнији злочин који се десио на европском тлу од Другог светског рата“, када је „више од 8.000 Бошњака систематски одвојено од својих породица и хладнокрвно убијено у периоду од три дана“, он је рекао да „не треба дозволити било коме“ да ту „стварност покуша учинити нејасном, да покушава да оправда злочин или за њега тражи изговор“.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари